Nie można sobie przywłaszczać papieża

Papież Franciszek sam jest teologiem. Nie ma zatem potrzeby, by ktoś się podawał za jego teologa – powiedział agencji CNA kard. Wilfrid Napier z RPA.

W ten sposób odniósł się on do promocji nowej książki kard. Waltera Kaspera, w której bywa on przedstawiany jako „teolog Papieża Franciszka”. Zdaniem afrykańskiego purpurata posługiwanie się takimi określeniami może mieć negatywny wpływ na przebieg międzysynodalnej debaty. Kard. Kasper otwarcie opowiada się bowiem za dopuszczaniem do komunii rozwodników żyjących w nowym związku. Przedstawiając go jako papieskiego teologa, daje się do zrozumienia, że sam Franciszek jest zwolennikiem takiej opcji. Zdaniem kard. Napiera żadna grupa ani szkoła teologiczna nie powinna sobie przywłaszczać Papieża.

Ponadto, jak zauważył arcybiskup Durbanu, w przeciwieństwie do Papieża, kard. Kasper nie szanuje Kościoła w Afryce i jego zwierzchników. Odniósł się on tym samym do słynnego wywiadu, w którym niemiecki kardynał powiedział, że afrykańscy biskupi nie powinni się mieszać do synodalnej dyskusji o homoseksualizmie, bo dla nich jest to temat tabu. Kard. Napier zaznaczył, że przekreślanie głosu afrykańskich biskupów nie służy Synodowi, bo musi się on opierać na dialogu wszystkich zwierzchników Kościoła.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

  • Ja
    11.04.2015 08:57
    Dlaczego kard. Kasper może bez żadnych konsekwencji głosić nauczanie sprzeczne z nauką Kościoła? Czy ktoś mi to może wyjaśnić? Dlaczego pozwala się takim wilkom w owczej skórze prowadzić owieczki na manowce? Dlaczego jeszcze nie zabroniono mu głosić tych poglądów? Po co papież zachwala jego książkę? Przeraża mnie to wszystko.
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.