Papież Franciszek sam jest teologiem. Nie ma zatem potrzeby, by ktoś się podawał za jego teologa – powiedział agencji CNA kard. Wilfrid Napier z RPA.
W ten sposób odniósł się on do promocji nowej książki kard. Waltera Kaspera, w której bywa on przedstawiany jako „teolog Papieża Franciszka”. Zdaniem afrykańskiego purpurata posługiwanie się takimi określeniami może mieć negatywny wpływ na przebieg międzysynodalnej debaty. Kard. Kasper otwarcie opowiada się bowiem za dopuszczaniem do komunii rozwodników żyjących w nowym związku. Przedstawiając go jako papieskiego teologa, daje się do zrozumienia, że sam Franciszek jest zwolennikiem takiej opcji. Zdaniem kard. Napiera żadna grupa ani szkoła teologiczna nie powinna sobie przywłaszczać Papieża.
Ponadto, jak zauważył arcybiskup Durbanu, w przeciwieństwie do Papieża, kard. Kasper nie szanuje Kościoła w Afryce i jego zwierzchników. Odniósł się on tym samym do słynnego wywiadu, w którym niemiecki kardynał powiedział, że afrykańscy biskupi nie powinni się mieszać do synodalnej dyskusji o homoseksualizmie, bo dla nich jest to temat tabu. Kard. Napier zaznaczył, że przekreślanie głosu afrykańskich biskupów nie służy Synodowi, bo musi się on opierać na dialogu wszystkich zwierzchników Kościoła.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.