Głęboko poruszającą historię Kościoła w Japonii i męczeńskie świadectwo dane tam w XVII wieku przez chrześcijan przypomina Papież w liście do kardynała Orlando Quevedo.
Arcybiskupa Cotabato na Filipinach mianował on swoim specjalnym wysłannikiem na obchody 150-lecia odnalezienia przez misjonarzy w Kraju Kwitnącej Wiśni wyznawców Chrystusa ukrywających się przez dwa i pół wieku przed prześladowaniami. Odbędą się one w dniach 14-17 marca w Nagasaki, a Ojciec Święty został na nie osobiście zaproszony przez arcybiskupów Tokio i Nagasaki.
Zaproszenie to, jak pisze Franciszek, „z wdzięcznością zachowuje w sercu”, wysyłając tam w swoim imieniu filipińskiego purpurata. Podkreśla, że tamtejsi wyznawcy Chrystusa „przez 250 lat wytrwale podążali w ukryciu duchową drogą i pilnie zachowywali w sercu słowa Pańskie, z pokolenia na pokolenie przekazując gorliwie skarb wiary”.
Franciszek w liście do swojego wysłannika przypomina, że mówił o tych ukrywających się chrześcijanach na jednej z ubiegłorocznych audiencji środowych (15 stycznia ub.r.). Opowiadał wtedy o XVII-wiecznych prześladowaniach Kościoła w Japonii i świadectwie tamtejszych męczenników. „Kiedy w tamtych czasach nie pozostał już w Japonii żaden kapłan – pisze Papież – wierni świeccy udzielali sakramentu chrztu i okazywali ducha wspólnoty, podtrzymując życie duchowe modlitwą i rozważaniem Pisma Świętego. Kiedy misjonarze wrócili, liczni ukrywający się chrześcijanie znowu się ujawnili, okazując szczególną wiarę, nadzieję i miłość”.
Ojciec Święty zleca kard. Quevedo, by zachęcił uczestników uroczystości w Nagasaki do wytrwałego naśladowania Chrystusa. „Życzę, by wszyscy, rozważając tak poruszającą historię Kościoła w Japonii i świadectwo tak wielu chrześcijan, okazywali szczególną miłość Kościołowi Chrystusa i Jego Ewangelii, odznaczając się w codziennym życiu radością wiary” – dodaje Papież. Zawierza ich też wstawiennictwu 188 japońskich męczenników, beatyfikowanych przed sześciu laty, 24 listopada 2008 r. w Nagasaki.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.