Papieskie życzenia dla nowego prezydenta

Proszę dla Pana o stałą opiekę Bożą w światłym działaniu na rzecz dobra wspólnego - napisał papież w telegramie gratulacyjnym.

73-letni Sergio Mattarella został wybrany na głowę państwa w czwartym głosowaniu zgromadzenia senatorów, deputowanych oraz delegatów wszystkich regionów Italii. Pochodzi z Sycylii, urodził się w Palermo.  Był sędzią Trybunału Konstytucyjnego, wcześniej ministrem, wicepremierem i przez ćwierć wieku deputowanym.

„Życzę, aby mógł Pan wykonywać ten wysoki urząd zwłaszcza w służbie jedności i zgody kraju – napisał w specjalnym telegramie Franciszek. – Proszę dla Pana o stałą opiekę Bożą w światłym działaniu na rzecz dobra wspólnego w duchu autentycznych wartości ludzkich i duchowych włoskiego narodu”.

Gratulacje dla nowego prezydenta Włoch przesłały też inne środowiska kościelne tego kraju, jak konferencja episkopatu czy Akcja Katolicka. Pochodzący z Sycylii Sergio Mattarella jest prawnikiem i działaczem lewicowej Partii Demokratycznej, choć karierę polityczną zaczynał od Chrześcijańskiej Demokracji. Ostatnio był sędzią Sądu Konstytucyjnego. Na stanowisku głowy państwa, które ma charakter głównie reprezentacyjny, Mattarella zastąpi sędziwego Giorgia Napolitano.
 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama