Prawdopodobnie podczas konsystorza, który odbędzie się w lutym, papież Franciszek przedstawi kardynałom ”nowości”, jakie zamierza wprowadzić w Kurii, w tym ”połączenie papieskich rad w dwie dykasterie”.
”Parafia jest podstawą życia Kościoła”, powiedział w Toledo w Hiszpanii kard. Oscar Maradiaga. Arcybiskup Tegucigalpy jest koordynatorem Rady Kardynałów, która pomaga Papieżowi w reformie Kurii Rzymskiej i Kościoła powszechnego. Honduraski hierarcha wziął udział w III Dniach Duszpasterskich, które dobiegły dziś końca. Zapytany o przemiany w Watykanie odpowiedział - ”reforma przebiega w dobrym rytmie, choć świat domaga się więcej pośpiechu. Rzeczy wielkie potrzebują czasu i przygotowania, nie można improwizować”.
Kard. Maradiaga mówił w swoim wystąpieniu o parafii jako ”wspólnocie wspólnot i Kościele w Kościele”. Każda parafia ”jest powołana do tego, aby stać się przestrzenią, gdzie przyjmuje się Słowo, celebruje i adoruje Ciało Chrystusa, nieustannie odnawia się dzięki Słowu Bożemu, które jest żywe i skuteczne. W ten sposób parafia staje się dynamicznym źródłem dla ucznia-misjonarza. Czy tak żyje się w mojej parafii?” zapytał kard. Maradiaga blisko 800 osób, które były obecne na sali. Wezwał zebranych, aby szukali ”duszpasterskiej inteligencji i kreatywności, by utworzyć dobrze utkaną sieć żywych wspólnot, które niosą Dobrą Nowinę o Królestwie Bożym”.
Zapytany o reformę Kurii podkreślił, że ”życie Kościoła nie jest statyczne”. Papież Franciszek rozpoczął zmiany na polu ekonomii, ponieważ ”było tutaj wiele do zrobienia”. Choć świat żąda pośpiechu w reformach, to jednak ”rzeczy wielkie wymagają czasu, aby je przygotować”. Nie ma miejsca na improwizację. Prawdopodobnie podczas konsystorza, który odbędzie się w lutym, papież Franciszek przedstawi kardynałom ”nowości”, jakie zamierza wprowadzić w Kurii, w tym ”połączenie papieskich rad w dwie dykasterie”, powiedział kard. Maradiaga.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.