Papież rozmawiał z prokuratorem z Dominikany

Francisco Rodríguez Brito przybył do Watykanu w związku ze śledztwem w sprawie oskarżonego o pedofilię byłego nuncjusza abp. Józefa Wesołowskiego.

Spotkanie odbyło się na Placu św. Piotra, po zakończeniu audiencji ogólnej. „Ojciec Święty w rozmowie z prokuratorem oświadczył, że prawda musi zawsze wziąć górę, i wyraził życzenie, aby instytucje sądowe obu państw działały z pełną swobodą i zgodnie z obowiązującymi normami” – powiedział po audiencji ogólnej watykański rzecznik ks. Federico Lombardi.

2 grudnia prokurator z Dominikany spotkał się z promotorem sprawiedliwości (prokuratorem) Trybunału Państwa Miasta Watykańskiego prof. Gian Piero Milano. Odbyło się to „w ramach współpracy międzynarodowej” organów prowadzących śledztwo w sprawie byłego nuncjusza apostolskiego w tym kraju abp. Józefa Wesołowskiego, oskarżonego o nadużycia seksualne wobec osób małoletnich. Według rzecznika Watykanu, ks. Federico Lombardiego SJ, dotyczyła ona trwającego dochodzenia i „była użyteczna dla obu stron ze względu na złożoność śledztwa” i rozważaną przez stronę watykańską ewentualność zwrócenia się o „międzynarodową pomoc prawną”, aby uzyskać dalsze informacje w tej sprawie.

Ks. Lombardi ujawnił, że prowadzący dochodzenie wymiar sprawiedliwości Państwa Miasta Watykańskiego dokonał już pierwszego przesłuchania oskarżonego i że dojdzie do kolejnych. Dominguez Brito pochwalił sposób, w jaki w Watykanie zajęto się sprawą abp. Wesołowskiego i potwierdził, że zgodnie z prawem międzynarodowym Watykan jest właściwym miejscem do osądzenia byłego nuncjusza.

Abp Wesołowski został już ukarany przez Kongregację Nauki Wiary wydaleniem ze stanu duchownego - najwyższą karą, jaka może spotkać duchownego w Kościele katolickim. Odwołał się jednak od tej decyzji, a jego odwołania Kongregacja jeszcze nie rozpatrywała. Dopiero potem rozpocznie się proces karny przed Trybunałem Państwa Watykańskiego. Za zarzucane mu czyny byłemu dyplomacie grozi kara od 6 do 7 lat więzienia.
 

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.