Patriarchat moskiewski nie wyklucza możliwości spotkania patriarchy Cyryla z Papieżem Franciszkiem. Wskazuje jednak na istniejące trudności.
Zdaniem szefa służby prasowej patriarchatu diakona Aleksandra Wołkowa mimo zbliżenia stanowisk w wielu istotnych sprawach przeszkodę stanowi tu postawa Kościoła greckokatolickiego na Ukrainie. Przedstawiciel patriarchatu wypowiedział się po tym, jak Papież wyraził wolę spotkania z patriarchą moskiewskim.
Diakon Aleksandr Wołkow podkreślił, że Kościoły rzymskokatolicki i rosyjskoprawosławny są strategicznymi partnerami w świadectwie o chrześcijańskich wartościach moralnych wobec otaczającego świata. Obydwa wskazują na konieczność zachowywania pokoju między ludźmi różnych religii i narodowości, stają w obronie praw chrześcijan na Bliskim Wschodzie.
Cyryl I szczególnie ceni sobie wyważoną i chrześcijańską postawę Papieża Franciszka wobec wielu problemów współczesnego społeczeństwa. Zdaniem diakona Aleksandra Wolkowa Watykan i patriarchat moskiewski mają podobne stanowisko wobec konfliktu na Ukrainie w sprawie misji Kościoła, który wspomaga procesy pokojowe, nie opowiadając się po żadnej ze stron. Według rosyjskoprawosławnego diakona odmienną pozycję zajmują grekokatolicy na Ukrainie, co stanowi przeszkodę w rozwoju dialogu prawosławno-katolickiego i w przygotowaniu spotkania Cyryla z Franciszkiem.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.