Wizyta Franciszka w Stambule (29-30 listopada) będzie siódmymi papieskimi odwiedzinami w dawnym Konstantynopolu.
Kolejny patriarcha Konstantynopola, Bartłomiej, wybrany w 1991 r., przyjechał do Rzymu w dniach 27-30 czerwca 1995 r., po raz pierwszy stając na czele prawosławnej delegacji przybyłej na uroczystość św. Piotra. Nie był tu osobą nieznaną, gdyż w latach 1963-66 studiował w Papieskim Instytucie Wschodnim.
Trzecie tysiąclecie
Wraz z objęciem tronu patriarszego przez Bartłomieja, kontakty z Rzymem nabrały intensywności. Sam patriarcha jest częstym gościem w Watykanie. Rzadsze są natomiast wizyty papieży w Stambule.
Podczas swej drugiej wizyty w dniach 23-25 stycznia 2002 r. Bartłomiej nie tylko spotkał się ze św. Janem Pawłem II, ale także wziął udział w Asyżu, międzyreligijnym Dniu Modlitwy o Pokój, na którym przemawiał.
Trzecia wizyta (28 czerwca - 2 lipca 2004) związana była z udziałem w obchodach ku czci św. Piotra i 40. rocznicy spotkania Atenagorasa i bł. Pawła VI. W czasie rozmów delegacji obu Kościołów strona prawosławna poprosiła papieża o zwrot relikwii św. Grzegorza z Nazjanzu i św. Jana Chryzostoma, zrabowanych w Konstantynopolu przez krzyżowców w 1204 r. i przechowywanych w bazylice watykańskiej.
Z ich przekazaniem związana była kolejna wizyta Bartłomieja w Rzymie, 26 i 27 listopada tego samego roku. Wręczył je patriarsze osobiście św. Jan Paweł II podczas ceremonii w bazylice św. Piotra. Kilka miesięcy później patriarcha znów był w Rzymie (7-8 kwietnia 2005) na pogrzebie papieża.
Do pierwszego spotkania z nowym biskupem Rzymu, Benedyktem XVI doszło podczas jego wizyty w Stambule (na zaproszenie patriarchy) w dniach 29 listopada - 1 grudnia 2006 r. Podobnie jak 27 lat wcześniej św. Jan Paweł II, papież przewodniczył delegacji katolickiej na obchody ku czci św. Andrzeja.
Kolejny raz zwierzchnicy obu Kościołów spotkali się 21 października 2007 r. uczestnicząc w spotkaniu „Ludzie i religie”, zorganizowanym przez Wspólnotę św. Idziego w Neapolu.
Z kolei 6 marca 2008 r. Bartłomiej przybył do Watykanu w związku z obchodami 90-lecia Papieskiego Instytutu Wschodniego, którego jest absolwentem (uzyskał tu doktorat z prawa kanonicznego). Przemówił do profesorów i studentów uczelni, a także spotkał się z Benedyktem XVI, m.in. modląc się z nim w jego prywatnej kaplicy.
Do Rzymu wrócił w tym roku jeszcze dwukrotnie: najpierw w czerwcu (28-30), by wziąć udział w otwarciu przez Benedykta XVI Roku św. Pawła i w październiku (18), by na zaproszenie papieża przemówić - po raz pierwszy w historii - do uczestników zgromadzenia Synodu Biskupów nt. słowa Bożego w życiu i misji Kościoła.
Trzy lata później (27 października 2011) Bartłomiej wziął udział w zorganizowanym przez Benedykta XVI kolejnym międzyreligijnym Dniu Modlitwy o Pokój w Asyżu.
Po roku (10-11 października 2012) patriarcha uczestniczył w obchodach 50. rocznicy rozpoczęcia Soboru Watykańskiego II. Na zaproszenie papieża przemówił do wiernych zgromadzonych na placu św. Piotra.
Niedługo później (19-20 marca 2013) Bartłomiej przyjechał na Mszę rozpoczynającą posługę nowego papieża Franciszka. Był pierwszym w dziejach patriarchą Konstantynopola, który wziął udział w takim wydarzeniu.
Zaproponował wówczas Franciszkowi wspólną pielgrzymkę do Jerozolimy w 50. rocznicę przełomowego spotkania ich poprzedników: Atenagorasa i bł. Pawła VI. Odbyła się ona w dniach 25-26 maja 2014 r. Obaj zwierzchnicy Kościołów odprawili nabożeństwo ekumeniczne w bazylice Grobu Pańskiego.
Jednym z owoców tej pielgrzymki była modlitwa o pokój w Ziemi Świętej. Odbyła się ona 8 czerwca w Ogrodach Watykańskich z udziałem Franciszka, Bartłomieja oraz prezydentów Izraela i Autonomii Palestyńskiej.
Było to jak dotychczas ostatnie spotkanie papieża z patriarchą. Do kolejnego dojdzie w dniach 29-30 listopada w Stambule. Franciszek będzie tam przewodniczył delegacji katolickiej na obchody ku czci św. Andrzeja.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.