Fantazja miłosierdzia nie zna ograniczeń i potrafi otwierać wciąż nowe drogi, by wnosić powiew Ewangelii w kultury i w coraz to nowe realia społeczne. Ojciec Święty mówił o tym do zakonnej Rodziny św. Pawła, z którą spotkał się z okazji jubileuszu stulecia jej powstania i działalności w Kościele.
Nawiązując do charyzmatu założyciela należących do niej zgromadzeń, bł. Jakuba Alberione, Papież przypomniał, że pauliści wezwani są do ewangelizacji za pomocą najnowszych narzędzi multimedialnych i wydawniczych. Wskazał tu na znaczenie kreatywności, ale i wierności Chrystusowi, z której wypływa radość głoszenia Ewangelii.
„Zachęcam was, byście kroczyli drogą, którą otworzył ks. Alberione i którą wasza Rodzina dotąd szła, kierując wzrok ku rozległym horyzontom. Nie możemy nigdy zapominać, że «ewangelizacja jest istotnie związana z głoszeniem Ewangelii tym, którzy nie znają Jezusa Chrystusa lub zawsze Go odrzucali. Wielu z nich, ogarniętych tęsknotą za obliczem Boga, szuka Go w skrytości, również w krajach o starej tradycji chrześcijańskiej. Wszyscy mają prawo przyjąć Ewangelię. Chrześcijanie mają obowiązek głoszenia jej, nie wykluczając nikogo» (Evangelii Gaudium, 14). Ten «impuls» do pójścia ku ludziom, ale także na peryferie egzystencjalne, ten katolicki «impuls» macie we krwi, w swoim DNA, ponieważ wasz Założyciel inspirował się postacią i misją Apostoła Pawła” – powiedział Papież.
Towarzystwo św. Pawła powstało w 1914 r. i było pierwszym zgromadzeniem Rodziny św. Pawła, założonej przez włoskiego kapłana, bł. Jakuba Alberione. Celem zgromadzenia jest ewangelizacja za pośrednictwem środków społecznego przekazu, a nade wszystko rozpowszechnianie Pisma Świętego. W jubileuszowym roku pauliści organizują na placach całej Italii publiczne czytanie Biblii, które połączone jest z jej rozpowszechnianiem. Ze swą akcją promocji Słowa Bożego wchodzą także do więzień, domów opieki, ośrodków dla uchodźców, itp. Zachęcając do codziennego czytania Pisma Świętego w pierwszą niedzielę października rozdali w Watykanie 15 tys. egzemplarzy Biblii pielgrzymom przybyłym na Anioł Pański z Papieżem.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.