W bazylice watykańskiej Papież spotkał się z hinduskimi pielgrzymami, licznie przybyłymi do Rzymu na wczorajsze kanonizacje dwojga ich rodaków. Byli to głównie wierni Kościoła malabarskiego, rozwiniętego najbardziej w stanie Kerala na południu Indii, bo nowi indyjscy święci należeli do tego właśnie obrządku.
„Korzystam z okazji, by wyrazić wdzięczność Kościołowi w Indiach, by podziękować Kościołowi w Kerali za całą jego moc apostolską, za świadectwo wiary, jakie dajecie – powiedział Franciszek. – Serdeczne dzięki! Kontynuujcie w ten sposób! Kerala to ziemia bardzo żyzna, gdy chodzi o powołania do życia konsekrowanego i do kapłaństwa. Idźcie tak dalej, oddziałując swoim świadectwem”.
Wśród uczestników spotkania Papież pozdrowił szczególnie arcybiskupów większych stojących na czele obu indyjskich obrządków wschodnich, syromalabarskiego i syromalankarskiego, mianowicie kardynałów George’a Alencherry’ego i Baseliosa Cleemisa Thottunkala. Przypomniał, że ten ostatni, 55-letni, jest obecnie najmłodszy z całego Kolegium Kardynalskiego. Nawiązał następnie do postaci nowych indyjskich świętych:
„Ojciec Cyriak Eliasz Chavara i siostra Eufrazja Eluvathingal, zakonnica z założonego przez niego zgromadzenia żeńskiego, przypominają każdemu z nas, że miłość Boga jest źródłem, celem i podporą każdej świętości. Natomiast miłość bliźniego to najbardziej przejrzysty przejaw miłości do Pana. Rzeczywiście, ojciec Cyriak Eliasz Chavara był zakonnikiem czynnym i kontemplacyjnym, który wspaniałomyślnie oddał swe życie Kościołowi syromalabarskiemu, kierując się w działaniu hasłem «uświęcania siebie i zbawienia innych». Natomiast siostra Eufrazja żyła w głębokim zjednoczeniu z Bogiem, a w ten sposób jej święte życie było przykładem i zachętą dla ludzi, którzy nazywali ją «matką modlącą się». To przykład dla zakonnic, aby były siostrami modlącymi się! Drodzy bracia i siostry, niech ci nowi święci pomogą wam cenić sobie ich lekcję ewangelicznego życia. Idźcie ich śladem! Naśladujcie szczególnie ich miłość do Jezusa w Eucharystii i do Kościoła, aby postępować zawsze drogą świętości” – powiedział Franciszek.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.