Nagrody imienia Josepha Ratzingera otrzymali dziś w Watykanie: ksiądz prof. Waldemar Chrostowski i prof. Anne-Marie Pelletier z Francji.
Nagrody wręczył prefekt Kongregacji Nauki Wiary kardynał Gerhard Mueller.
Nazwiska laureatów ogłoszono w czerwcu.
Nagrody w wysokości 50 tysięcy euro przyznaje założona w 2010 roku watykańska Fundacja Josepha Ratzingera - papieża Benedykta XVI.
Watykan wyjaśnił, że Franciszek powierzył zadanie wręczenia nagrody kardynałowi Muellerowi nie tylko z racji urzędu, jaki zajmuje, ale także jako znawcy myśli emerytowanego papieża. Uroczystość odbyła się w Sali Klementyńskiej Pałacu Apostolskiego.
Ksiądz Chrostowski jest pierwszym Polakiem wyróżnionym nagrodą Ratzingera. Jej komitet naukowy, kierowany przez kardynała Camillo Ruiniego, ogłaszając werdykt, przypomniał, że dorobek naukowy laureata jest ogromny. Wymieniono m.in. jego książkę "Prorok wobec dziejów. Interpretacje dziejów Izraela w Księdze Ezechiela" oraz inne publikacje na temat Żydów i judaizmu.
Ksiądz Chrostowski studiował w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, a także na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie.
W 2005 roku został profesorem zwyczajnym nauk teologicznych. Jest wykładowcą na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kieruje Instytutem Nauk Biblijnych. Wykładał także na uniwersytetach w kraju i za granicą, między innymi w Kijowie.
Zwraca się uwagę na zaangażowanie księdza Chrostowskiego w dialog międzyreligijny. Był wiceprzewodniczącym Komitetu Episkopatu Polski ds. Dialogu z Judaizmem oraz Polskiej Rady Chrześcijan i Żydów.
Druga laureatka tegorocznej edycji Nagrody Ratzingera, profesor Anne-Marie Pelletier, jest biblistką, religioznawczynią, wykładowczynią hermeneutyki oraz teologii małżeństwa.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.