Płock jest jednym z miast na szlaku pielgrzymek św. Jana Pawła II. Przy jego pomniku na placu przykatedralnym odbyła się dzisiaj uroczysta modlitwa pod przewodnictwem biskupa płockiego, z udziałem włodarzy miasta.
Uroczystość odbyła się po Mszy św., sprawowanej w katedrze z okazji inauguracji nowego roku akademickiego. Przy pomniku papieskim obecni byli rektorzy i senat wyższych uczelni miasta, a także płoccy harcerze, poczty sztandarowe oraz władze miasta z prezydentem Andrzejem Nowakowskim na czele.
Modlitwę o świętość życia poprowadził bp Piotr Libera. - Wzywałeś i dziś wzywasz, abyśmy wypływali na głębię, przezwyciężając powierzchowne przeżywanie wiary i subiektywizm w przyjmowaniu zasad moralnych. Abyśmy nie lękali się być świętymi.
- Ucz nas św. Janie Pawle, że świętość życia jest najważniejszym celem człowieka i że jest możliwa, kiedy człowiek zaufa Bogu - mówił bp Piotr.
- Płock jest miastem, którego mieszkańcy z dumą i miłością wspominają deszczowy dzień 1991 r., gdy Ojciec święty wylądował w Płocku, by na placu celebry odprawiać Mszę św. i skierować do nas swoje słowa. Byliśmy wówczas trochę młodsi, byliśmy wówczas równie uśmiechnięci, szczęśliwi, że mieliśmy go obok siebie. Dzisiaj też jest wśród nas, jest w naszych sercach - zaznaczył prezydent Płocka.
Modlitwa zakończyła się wspólnym śpiewem „Barki” z akompaniamentem Kwintetu Dętego Canzona i złożeniem kwiatów przy pomniku.
W programie obchodów tegorocznego XIV Dnia Papieskiego w Płocku zaplanowano wieczorny koncert. W bazylice katedralnej już o 19.00 wystąpi Chór Pueri et Puellae Cantores Plocenses.
Dzisiaj w Płocku, jak w wielu miastach Polski, trwała zbiórka na Fundację Dzieło Nowego Tysiąclecia. W zbiórce uczestniczyło około 30 osób - młodych stypendystów Fundacji i wolontariusze płockich szkół. Można było ich spotkać m.in. przy katedrze, farze, na Starym Rynku, ul. Tumskiej i przy parafii św. Jadwigi Królowej, gdzie znajduje się Plac Papieskiej Celebry.
Do dzieła Fundacji i żywego pomnika św. Jana Pawła II nawiązał bp Piotr podczas Mszy św. inaugurującej nowy rok akademicki w Płocku.
- Jak truizm zabrzmi w tym kontekście stwierdzenie, że nie ma w naszych najnowszych dziejach, a być może w całej naszej historii, postaci lepiej, głębiej uosabiającej to wszystko, niż św. Jan Paweł II. Dobre są pomniki ze spiżu, które mu stawiamy, ale żywy pomnik - najlepszy... Żywy pomnik, czyli Dzieło Nowego Tysiąclecia. Wspiera ono stypendiami tysiące młodych ludzi, którzy dzięki temu mogą realizować swoje życiowe aspiracje i - w duchu wartości, którym służył święty papież - dobrze przygotować się do zadań czekających ich w dorosłym życiu. Proszę was, tak, po prostu proszę - wesprzyjcie wznoszenie tego żywego pomnika swoim groszem (a może nie tylko groszem), wrzuconym dzisiaj do puszek Dzieła Nowego Tysiąclecia - apelował w XIV Dzień Papieski bp Piotr Libera.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.