Papież Franciszek do biskupów Czadu.
Wyznawanie wiary powinno być ściśle powiązane z zaangażowaniem społecznym chrześcijan i z promocją ludzką. Papież Franciszek wskazał na to biskupom z Czadu, którzy zakończyli swą wizytą ad limina Apostolorum. Przypomniał także o znaczeniu dialogu z islamem, który w kontekście afrykańskim nabiera coraz większego znaczenia.
Ojciec Święty podziękował Kościołowi w Czadzie za prowadzenie wielu dzieł ewangelizacyjnych. „Służba ubogim i potrzebującym jest najbardziej wiarygodnym sposobem dawania świadectwa o Jezusie, który sam stał ubogi, by się do nas jak najbardziej zbliżyć” – mówił Papież. Przypomniał zarazem, że to świadectwo Kościoła nie może skoncentrować się jedynie na dziełach charytatywnych. „W głoszeniu potrzeba także pogłębionej formacji, życia modlitwy i odkrycia mocy sakramentów” – dodał Franciszek. Wskazał, że w tym celu nie można żałować środków ludzkich ani materialnych.
Nawiązując do sytuacji katolików, którzy w Czadzie są niewielką mniejszością pośród dominującego islamu, zachęcił do pogłębiania istniejącego już dialogu i współpracy. Może to zapobiec antychrześcijańskiej przemocy, jaka ma miejsce w sąsiadujących z Czadem krajach.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.