„Ojciec Święty z głębokim niepokojem śledzi dramatyczne wiadomości napływające z północy Iraku, a dotyczące bezbronnej ludności – czytamy w oświadczeniu, które wydał w imieniu Papieża watykański rzecznik prasowy.
– Szczególnie dotknięte są wspólnoty chrześcijańskie. Ludzie uciekają ze swych osiedli przed szerzącą się w tych dniach przemocą”. Papież Franciszek – stwierdza ks. Federico Lombardi – wyraża na nowo duchową bliskość z cierpiącymi w Iraku i przyłącza się do apeli tamtejszych biskupów, wzywając cały Kościół do modlitwy o pokój. Apeluje też do wspólnoty międzynarodowej, aby położyła kres trwającej tam tragedii humanitarnej, przyczyniając się do ochrony ludzi dotkniętych czy zagrożonych przemocą, zapewniając konieczną pomoc zwłaszcza tak licznym ewakuowanym. „Ich los zależy od solidarności innych” – podkreśla watykański rzecznik.
„Tej nocy wkroczyli na równinę Niniwy ludzie z samozwańczego kalifatu i wypędzili tysiące chrześcijańskich mieszkańców tamtejszych wiosek” – powiedział agencji Fides prefekt Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów. „Chrześcijanie musieli zostawić wszystko, nawet buty, i zostali zmuszeni, by iść boso na teren irackiego Kurdystanu” – dodaje kard. Fernando Filoni. Jak zauważa, również tam nie znaleźli oni schronienia, ponieważ tamtejsze władze kurdyjskie nie są w stanie przyjąć tak wielkiej liczby uchodźców. W związku z tym szef watykańskiej dykasterii misyjnej apeluje do wspólnoty międzynarodowej o pomoc.
Na tę kryzysową sytuację odpowiedziały Caritas i Catholic Relief Services (CRS) – organizacja charytatywna episkopatu USA. Uzgodniły one wspólny plan pomocy, która obejmie także uchodźców z miast prowincji Niniwy Bachidy, Tal Kaif, Bartelli i Karamlesz, obecnie kontrolowanych przez rebeliantów. Są to działania krótkoterminowe, jak dostarczenie dla 3,5 tysiąca rodzin żywności, wody i podstawowych środków do życia. Wspomniane katolickie organizacje przygotowują się również do wsparcia długoterminowego, polegającego na zorganizowaniu schronienia i utrzymania tych rodzin w czasie zimy. Program zakłada ponadto umożliwienie dzieciom w wieku szkolnym kontynuowanie edukacji.
Oprócz pomocy oferowanej przez CRS i Caritas, Pomoc Kościołowi w Potrzebie przekazała dla katolików w Iraku 134 tys. dolarów, Kongregacja dla Kościołów Wschodnich 50 tys. dolarów, a Papieska Rada „Cor Unum” 40 tys. dolarów.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.