Papież Franciszek wznowił środowe spotkania z wiernymi w ramach audiencji ogólnych. Podczas spotkania w Auli Pawła VI Ojciec Święty kontynuował dziś cykl katechez o Kościele. Papież podkreślił, że Kościół to nowy lud budowany na przymierzu w Chrystusie.
Ojciec Święty wskazał na św. Jana Chrzciciela, odgraniczającego Stary Testament od Nowego.
- Jan Chrzciciel jako „prekursor” i „świadek” ma centralną rolę w całym Piśmie Świętym, jako pomost między obietnicą Starego Testamentu, a jej wypełnieniem, między proroctwami a ich realizacją w Jezusie Chrystusie - powiedział papież.
Franciszek zachęcił też do nauczenia się na pamięć 8-miu Błogosławieństw, streszczających nową naukę Jezusa Chrystusa. Podkreślił też znaczenie nowego prawa, na którego podstawie będziemy sądzeni. Znajdujemy je w 25 rozdziale Ewangelii według św. Mateusza.
- Nie będziemy mogli liczyć na tytuły, kredyty czy przywileje. Pan nas rozpozna o ile my sami rozpoznaliśmy Go w ubogim, głodnym i znoszącym niedostatek, zepchniętym na margines, cierpiącym i samotnym. Jest to jedno z podstawowych kryteriów weryfikujących nasze życie chrześcijańskie. Jezus zachęca nas, byśmy się z nim konfrontowali każdego dnia.”
Ojciec Święty dodał, że nowe przymierze polega na rozpoznaniu siebie w Chrystusie.
Zwracając się do Polaków papież Franciszek prosił, by byli ludźmi błogosławieństw:
- Witam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele, nowe przymierze polega na tym, że możemy w Chrystusie doświadczać Bożego miłosierdzia i współczucia. Właśnie to napełnia nasze serca radością i to czyni z naszego życia piękne i wiarygodne świadectwo miłości Boga do wszystkich braci, których spotykamy każdego dnia. Bądźcie ludźmi błogosławieństw, a Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!
W przyszłą środę, 13 sierpnia, papież Franciszek rozpocznie pielgrzymkę na kontynent azjatycki - do Korei. Ojciec Święty uda się tam na VI Azjatycki Dzień Młodych.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.