Papież Franciszek wznowił środowe spotkania z wiernymi w ramach audiencji ogólnych. Podczas spotkania w Auli Pawła VI Ojciec Święty kontynuował dziś cykl katechez o Kościele. Papież podkreślił, że Kościół to nowy lud budowany na przymierzu w Chrystusie.
Ojciec Święty wskazał na św. Jana Chrzciciela, odgraniczającego Stary Testament od Nowego.
- Jan Chrzciciel jako „prekursor” i „świadek” ma centralną rolę w całym Piśmie Świętym, jako pomost między obietnicą Starego Testamentu, a jej wypełnieniem, między proroctwami a ich realizacją w Jezusie Chrystusie - powiedział papież.
Franciszek zachęcił też do nauczenia się na pamięć 8-miu Błogosławieństw, streszczających nową naukę Jezusa Chrystusa. Podkreślił też znaczenie nowego prawa, na którego podstawie będziemy sądzeni. Znajdujemy je w 25 rozdziale Ewangelii według św. Mateusza.
- Nie będziemy mogli liczyć na tytuły, kredyty czy przywileje. Pan nas rozpozna o ile my sami rozpoznaliśmy Go w ubogim, głodnym i znoszącym niedostatek, zepchniętym na margines, cierpiącym i samotnym. Jest to jedno z podstawowych kryteriów weryfikujących nasze życie chrześcijańskie. Jezus zachęca nas, byśmy się z nim konfrontowali każdego dnia.”
Ojciec Święty dodał, że nowe przymierze polega na rozpoznaniu siebie w Chrystusie.
Zwracając się do Polaków papież Franciszek prosił, by byli ludźmi błogosławieństw:
- Witam polskich pielgrzymów. Drodzy przyjaciele, nowe przymierze polega na tym, że możemy w Chrystusie doświadczać Bożego miłosierdzia i współczucia. Właśnie to napełnia nasze serca radością i to czyni z naszego życia piękne i wiarygodne świadectwo miłości Boga do wszystkich braci, których spotykamy każdego dnia. Bądźcie ludźmi błogosławieństw, a Boże błogosławieństwo niech wam zawsze towarzyszy!
W przyszłą środę, 13 sierpnia, papież Franciszek rozpocznie pielgrzymkę na kontynent azjatycki - do Korei. Ojciec Święty uda się tam na VI Azjatycki Dzień Młodych.
Zdjęcie ciała chłopca, wyrzuconego przez morze na plażę, obiegło światowe media.
Nadzwyczaj poruszający dla Franciszka był niedzielny etap jego podróży.
Ostatnim publicznym wydarzeniem papieskiej podróży do Iraku była Msza w Irbilu.
Papież Franciszek zobaczył dziś na własne oczy ogrom zniszczeń dokonanych przez Państwo Islamskie.
Franciszek modlił się dziś rano za wszystkie ofiary wojny w Iraku i na całym Bliskim Wschodzie.
Wizyta w irackim Kurdystanie ma trzy etapy. Zwieńczy ją Msza z udziałem 10 tys. wiernych.