Liczy też na cud pokoju. Franciszek odwiedzi ten azjatycki kraj już za dwa tygodnie.
HENRYK PRZONDZIONO /FOTO GOŚĆ
Papież Franciszek
Będzie to - po Brazylii i Ziemi Świętej – trzecia podróż zagraniczna pontyfikatu. Głównymi jej wydarzeniami są Azjatycki Dzień Młodzieży, beatyfikacja 124 męczenników koreańskich oraz Msza o pokój i pojednanie.
Wierni przed papieską wizytą zgłębiają Evangelii gaudium. „Adhortacja apostolska Papieża Franciszka została przetłumaczona na koreański i stała się prawdziwym bestsellerem. Liczymy, że Papież pokaże nam, jak w szybko zmieniającym się społeczeństwie skutecznie głosić Chrystusa” – mówi rzecznik diecezji seulskiej ks. Hur Young-yup.
„Dziś nasz kraj poważnie dotyka materializm, indywidualizm, sekularyzacja i religijna apatia. Te same problemy odczuwalne są także w Kościele. Stąd też tak ważne jest, by znalazł on nowe drogi i nowe metody głoszenia Ewangelii – podkreśla ks. Young-yup. - Jest to wielkie wyzwanie nowej ewangelizacji. Może ona pomóc Koreańczykom odnaleźć wiarę w tym tak szybko zmieniającym się świecie. Jednak najpierw sam Kościół musi się zmienić: wychodząc z nową otwartością i nową siłą z przesłaniem Ewangelii, wykorzystując do tego wciąż nowe środki przekazu. Przed nami jeszcze wiele do zrobienia, ale staramy się przekładać słowa na konkretne zaangażowanie. Nasz Kościół od początku doceniał świeckich, tak jest i dziś, oni są siłą napędową wielu działań ewangelizacyjnych. Kościół koreański doświadczył licznych prześladowań, jednak mimo to nasi przodkowie przekazali nam dziedzictwo wiary i my kontynuujemy to zadanie, głosząc dobrą nowinę o Jezusie”.
Na terenach objętych konfliktami respektowane być powinno prawo humanitarne.
Naśladujcie Maryję w jej postawie adoracji, służby i pielgrzymowania.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.