Republika Środkowoafrykańska wciąż czeka na konkretną pomoc wspólnoty międzynarodowej; sytuacja jest dramatyczna, ludność potrzebuje dosłownie wszystkiego.
Ten dramatyczny apel wystosował wikariusz generalny diecezji Bambari. Od kilku dni jest ona znowu w ogniu walk. Miejscowa katedra i teren przykościelny zamieniły się w jeden wielki obóz dla uchodźców – mówi ks. Firmin Gbagoua.
„W ostatnich dniach sytuacja znacznie się pogorszyła. Rebelianci związani z Seleką zaatakowali kilka dzielnic, gdzie zabili ponad sto osób. Teraz jest trochę spokojniej. Staramy się mediować – podkreśla ks. Gbagoua. - Włącza się w to biskup, pracujący na naszym terenie księża, a także przedstawiciele muzułmanów z miejscowym imamem na czele. Niestety Seleka jest doskonale uzbrojona i bez skrupułów używa broni przeciwko ludności cywilnej. To jest poważny problem. Przy katedrze schroniło się ponad 12 tys. osób. Sytuacja humanitarna jest naprawdę bardzo trudna. Brakuje żywności, brakuje lekarstw, warunki higieniczne są fatalne. Błagamy wspólnotę międzynarodową, by naprawdę zajęła się tym zapomnianym konfliktem. Od dwóch lat nic się nie zmienia na lepsze. Rebeliantów trzeba przymusić do złożenia broni. Prosimy także o pomoc humanitarną dla cierpiącej ludności”.
„Radość Jezusa wypełnia serce, jest pokojem, dobrocią, czułością”.
W sposób szczególny wspomniał o udręczonej Ukrainie, Gazie, Izraelu, Birmie oraz Kiwu.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.