Caritas z pomocą dla ofiar na Bałkanach

Caritas apeluje o pomoc dla osób poszkodowanych przez powódź na Bałkanach. Najbardziej potrzebne powodzianom są m.in. gumowce, świece, woda pitna i konserwy, odzież i koce. Zbiórkę pieniędzy na ten sam cel rozpoczęła też Polska Akcja Humanitarna.

Rzecznik Caritas Polska Paweł Kęska poinformował PAP we wtorek, że dane serbskiej Caritas mówią o 300 tys. poszkodowanych w powodzi oraz trudnych do oszacowania stratach materialnych. Caritas Serbia stworzyła sieć kryzysowych ośrodków raportujących o sytuacji w regionie i koordynujących pomoc.

Caritas Bośnia i Hercegowina przygotowuje raport o stratach, informując o doraźnych działaniach oraz potrzebach, do których należą: woda, środki higieniczne, ubrania, koce oraz łodzie i urządzenia do wypompowywania wody.

Kęska podkreślił, że Caritas Polska pomaga już poszkodowanym w licznych podtopieniach na obszarze Polski, ale włącza się też w akcję pomocy powodzianom na Bałkanach. Środki finansowe zebrane w akcji wspomogą prowadzone już działania bałkańskich Caritas.

Powodzian można wesprzeć wysyłając SMS z hasłem "Fala" pod numer 72052 (koszt 2,46 zł z VAT) oraz poprzez wpłaty na konto Caritas. Szczegóły: http://www.caritas.pl/aktualnosci/wiadomosci-z-polski-i-ze-swiata/9596

O pomoc dla ofiar powodzi na Bałkanach apeluje także Polska Akcja Humanitarna, która we wtorek rozpoczęła zbiórkę na ten cel. "Polska sama boryka się z podtopieniami, dlatego w akcie solidarności powinniśmy pamiętać o tragicznych powodziach w Polsce, które miały miejsce w latach 90-tych i wspomóc jedne z najbiedniejszych krajów Europy" - czytamy w komunikacie organizacji.

Według PAH oprócz powodzi zagrożeniem dla Bałkanów są osunięcia ziemi i błota, które dokonują kolejnych zniszczeń. "Rozmiar tragedii jest zbyt duży, aby poszkodowane kraje samodzielnie zapewniły wsparcie swoim mieszkańcom - potrzebna jest pomoc państw i obywateli Europy" - apelują przedstawiciele PAH.

 

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama