Zwierzchnicy kościelni wzywają do realizacji porozumień pokojowych

- Wszyscy Sudańczycy czekali na ten dzień przez ostatnie pięć miesięcy - powiedział abp Paulino Lukudu Loro, metropolita Dżuby.

Ordynariusz stolicy Sudanu Południowego wraz z przedstawicielami innych Kościołów uczestniczył w negocjacjach pokojowych w Addis Abebie. Podpisane w stolicy Etiopii 10 maja porozumienie między obecnym prezydentem Południowego Sudanu Salvą Kiirem i byłym wiceprezydentem Riekiem Macharem miało na celu zakończenie wojny domowej. „Sytuacja dalej pozostaje niestabilna, dopóki postanowienia rozejmu nie zostaną wprowadzone w życie. Porozumienie jest szansą na pokój, której nie można zaprzepaścić” – stwierdzili duchowi zwierzchnicy Sudanu Południowego, który jest najmłodszym państwem na mapie świata.

W Sudanie od dziesięcioleci trwała wojna domowa między muzułmańską Północą, dominująca w rządzie, a w większości chrześcijańskim i poza tym głównie animistycznym Południem. W jej wyniku straciło życie około 800 tys. osób, głównie cywilnych. Ostatecznie w 2011 r. doszło do podziału kraju na dwa państwa: Sudan i Sudan Południowy. Niestety od samego początku istnienia Sudanu Południowego trwała w nim wojna domowa między różnymi plemionami, a także między wojskami rządowymi i rebeliantami. W jej wyniku tysiące ludzi zginęło, a setki tysięcy musiało opuścić swoje domy.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama