Muzyka z jasnogórskich archiwów

Dwie unikatowe płyty z muzyką kompozytora, dyrygenta Józefa Elsnera (1769-1854) ukazały się w nagradzanej serii "Jasnogórska Muzyka Dawna-Musica Claromontana" - poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry. Elsner był m.in. nauczycielem Fryderyka Chopina.

Celem realizowanego od dziesięciu lat projektu "Jasnogórska Muzyka Dawna-Musica Claromontana" jest, jak poinformowało biuro prasowe Jasnej Góry, odkrywanie zachowanych w klasztornym archiwum jasnogórskich muzykaliów. Łącznie zachowało się ponad 2 tys. manuskryptów i ok. 600 druków z XVIII i XIX w. "Są one poddawane kompleksowym badaniom naukowym, a także opracowywane i przygotowywane do ponownych wykonań koncertowych a następnie utrwalane w formie nagrań CD oraz krytycznych wydań źródłowych" - poinformowała Jasna Góra.

Józef Elsner jest jednym z twórców polskich, których dzieła zachowały się w jasnogórskim archiwum.

Pierwszą z płyt rozpoczyna utwór "Nativitatem hodiernam" - kompozycja związana bezpośrednio z kultem Matki Bożej. Znajduje się na niej również nagranie mszy koronacyjnej Elsnera "Solemnis Coronationis Missa in C". "Msza ta powstała na uroczystość koronacji Mikołaja I na króla Polski, która miała miejsce w katedrze św. Jana w Warszawie 24 maja 1829 roku" - informuje biuro prasowe Jasnej Góry.

Na drugiej płycie można posłuchać m.in. "Requiem c-moll" op. 42 na 3 głosy męskie, wiolonczelę, instrumenty dęte i kotły. Kompozycja powstała w styczniu 1826 roku w Warszawie.

Łącznie na płytach znajduje się ponad 40 utworów.

Józef Elsner (1769-1854) był kompozytorem, dyrygentem, muzykiem i pedagogiem. Uczył m.in. w Szkole Elementarnej Muzyki i Sztuki Dramatycznej, w Instytucie Muzyki i Deklamacji oraz w Szkole Głównej Muzyki należącej do Oddziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warszawskiego. W tej szkole studiował też m.in. Fryderyk Chopin. U Elsnera uczył się m.in. teorii muzyki i kompozycji.

Elsner powołał m.in. Towarzystwo Muzyki Religijnej i Narodowej, założył pierwszy w Polsce miesięcznik nutowy "Wybór Pięknych Dzieł Muzycznych i Pieśni Polskich". Od roku 1805 był członkiem Warszawskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, był też korespondentem wychodzącego w Lipsku "Allgemeine Musikalische Zeitung", czyli jednego z najbardziej prestiżowych i poczytnych ówcześnie periodyków muzycznych.

Zmarł 18 kwietnia 1854 roku w Warszawie. Jako zasłużony dla polskiej kultury narodowej został pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg