„Rodzina w wymiarze globalnym: kontekst bioetyczny” – to tytuł międzynarodowego sympozjum trwającego od 7 do 9 maja w Tbilisi. Zostało ono zorganizowane przez prawosławny patriarchat Gruzji i katolicką administraturę apostolską dla Kaukazu.
To piąta edycja tego sympozjum. W poprzednich latach poruszano kwestie in vitro, eutanazji, aborcji i macierzyństwa zastępczego. Teraz propozycja tematu wyszła od Kościoła prawosławnego. Po liście bożonarodzeniowym patriarchy gruzińskiego poświęconym rodzinie poproszono katolików o pomoc w zorganizowaniu tegorocznego sympozjum. Zaproszono ekspertów z Włoch, Francji, Ukrainy i Gruzji. Wspólnie spojrzenie obu Kościołów na rodzinę dotyka aspektów bioetycznych, ale ważne jest także dla zwykłych wiernych. Dla katolików to temat, który często powraca przy okazji zawierania małżeństw z prawosławnymi.
Sympozjum zwróci też uwagę na problem formacji i przygotowania do małżeństwa, sposobu przeżywania narzeczeństwa. Tego często brakuje. Uczestnicy podkreślają, jak ważny jest wspólny głos obu Kościołów dla Gruzji oraz to, że w tym istotnym dla społeczeństwa temacie prawosławni i katolicy są razem i mogą współpracować. Przypomnijmy, że katolicy w Gruzji to niecały 1 proc. populacji. Trzydniowe sympozjum odbywa się w salach Biblioteki Narodowej przy Parlamencie Gruzji.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.