Po wczorajszym inauguracyjnym spotkaniu Rady Ekonomicznej, które pod przewodnictwem kard. Reinharda Marxa odbyło się w Watykanie w Sali Bolońskiej Pałacu Apostolskiego, ogłoszono oficjalny komunikat końcowy.
Przypomina się w nim, że z gremium tym spotkał się wczoraj Papież Franciszek, który zwrócił uwagę, że zarówno duchowni, jak i świeccy członkowie uczestniczą w jego pracach na tych samych prawach.
W komunikacie podkreślono, że wczorajsze spotkanie przebiegło w pozytywnej i konstruktywnej atmosferze. Skoncentrowane było przede wszystkim na projekcie statutu Rady. Temat ten będzie jeszcze kontynuowany podczas następnego spotkania, tak by gotową propozycję przedstawić Ojcu Świętemu do zatwierdzenia. Rada zapoznała się również z pracami komisji COSEA, zajmującej się reorganizacją struktur ekonomiczno-administracyjnych Stolicy Apostolskiej. Wymianę informacji ułatwia na pewno fakt, że zarówno przewodniczący COSEA, jak i dwóch jej członków zostało powołanych równocześnie w skład Rady Ekonomicznej. Następne jej spotkanie odbędzie się 5 lipca. Kolejne dwa planowane są jeszcze w tym roku: we wrześniu i w grudniu.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.