Arka - ruch założony przez Jeana Vaniera - obchodzi w tym roku 50-lecie swego istnienia.
Z tej okazji od 1 do 3 maja w Paray-le-Monial we Francji trwa wielkie święto rodziny z udziałem 2 tys. członków tych wspólnot życia z osobami z niepełnosprawnością intelektualną.
Z kolei od maja do lipca odbędą się 32 marsze („M’Arches”) francuskich wspólnot - odwiedzać one będą inne wspólnoty, by uczestniczyć w lokalnych obchodach jubileuszowych. Na zakończenie 27 września odbędą się publiczne obchody w Paryżu.
Arka (L’Arche) jest wspólnotą, w której osoby z niepełnosprawnością intelektualną mieszkają wraz z asystentami, czyli przyjaciółmi, terapeutami i opiekunami. Wszyscy razem się modlą, wypełniają codzienne obowiązki, pracują, mają też zapewnioną opiekę medyczną, specjalistyczną i psychologiczną. Życie wspólnotowe, oparte na wzajemnym szacunku, pomaga osobom upośledzonym budować poczucie własnej wartości i godności.
Pierwszą wspólnotę założył Jean Vanier, filozof i pisarz, razem z upośledzonymi mężczyznami: Rafaelem Simi i Filipem Seux, w Trosly-Breuil niedaleko Paryża, w 1964 r. Duchowym ojcem wspólnoty przez kilka dziesięcioleci był znany dominikanin o. Thomas Philippe. W Polsce pierwsza wspólnota Arki powstała w 1981 r. w Śledziejowicach koło Krakowa. W 1994 r. założono Arkę w Poznaniu, w 2003 r. we Wrocławiu, a w 2008 r. w Warszawie.
Obecnie w 38 krajach świata istnieje około 140 wspólnot, które należą do Międzynarodowej Federacji L’Arche.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.