Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.
Jan XXIII i Jan Paweł II będą kanonizowani razem, bo są to dwaj papieże Soboru Watykańskiego II - powiedział bp Jean-Yves Riocreux z Gwadelupy. W rzymskim kościele św. Ludwika wygłosił on konferencję do setek pielgrzymów z Francji, którzy przyjechali na kanonizację dwóch papieży. Jana Pawła II nazwał „synem Soboru”, który wprowadzał w życie.
Mówiąc o Angelo Roncallim-Janie XXIII, wskazał, że dwoma słowami, które kierowały jego życiem, były: „Oboedientia et pax” (Posłuszeństwo i pokój), zawarte w jego haśle biskupim. Świadectwem głębi jego duchowości i świętości jest pisany przez całe życie „Dziennik duszy”. Angelo Roncalli nieustannie zdawał się na wolę Bożą. Łączył umartwienia z radością i pogodą ducha. Był zwany „dobrym papieżem”, a była to dobroć zakorzeniona w Bogu – zaznaczył bp Riocreux.
Przypomniał, że w dniu przyjęcia święceń kapłańskich ks. Roncalli postanowił cały oddać się Bogu i zbawieniu dusz, które to postanowienie nazajutrz pobłogosławił ówczesny papież, św. Pius X. Gdy natomiast został biskupem, postanowił być surowym dla siebie i łagodnym dla drugich.
Przedstawiając postać Jana Pawła II, ordynariusz Basse-Terre podkreślił, że ojciec przyszłego papieża był człowiekiem głębokiej modlitwy i zabierał syna na pielgrzymki do Kalwarii Zebrzydowskiej. Gdy Karol Wojtyła został papieżem i po raz pierwszy wszedł do swojego mieszkania na trzecim piętrze Pałacu Apostolskiego, powiedział: „Tu będzie mój klasztor”. Z okien widział biała linię na placu św. Piotra, będącą granicą Państwa Watykańskiego, jednak daleko je przekraczał, objeżdżając świat jako misjonarz aż po krańce Ziemi – mówił bp Riocreux.
Podzielił się też wspomnieniem ze swego pobytu w Gdańsku – „polskiej stolicy wolności” - podczas pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny w 1987 r. Papież odprawiał Mszę na ołtarzu w kształcie statku. Powiedział wówczas, że czuje się jak kapitan, na co setki tysięcy zebranych odpowiedziało wznoszeniem transparentów z napisem „Solidarność”. - Tam tworzyła się historia, a za dwa lata upadł mur berliński – przypomniał hierarcha.
Wspomniał swoją rozmowę z Janem Pawłem II podczas wizyty ad limina Apostolorum. Był wówczas ordynariuszem podparyskiej diecezji Pontoise, na której terenie znajduje się miasto Aulnay-sous-Bois. To tam młody ks. Wojtyła odprawił w 1947 r. Mszę św. dla polskich emigrantów. „Pamiętam!” – powiedział Jan Paweł II biskupowi, który ten fakt przypomniał.
Zdaniem bp. Riocreux istnieje podobieństwo świętości Jana XXIII i Jana Pawła II, gdyż obaj byli pełni wiary, miłości i wielkiej nadziei. Obaj też kończyli życie w długiej agonii.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.