Biskupi Kanady oceniają poczynania premiera tego kraju, Stephena Harpera.
Polityka powinna wspierać dobro wspólne, a społeczeństwo ma troszczyć się o nienaruszalność ludzkiego życia od poczęcia do naturalnej śmierci. To przesłanie, jakie episkopat Kanady skierował do premiera Stephena Harpera. Biskupi wyrażają zaniepokojenie upadkiem wartości ludzkiego życia w kanadyjskim społeczeństwie. Dotyczy to stosunku tak do dzieci poczętych, jak i osób zbliżających się do kresu życia. Episkopat zwraca też uwagę na szersze światowe problemy, jak kryzys gospodarki i zatrudnienia, zagrożenie środowiska naturalnego czy ograniczenia praw różnych grup ludności, w tym tubylców. Przypomina przy tym wciąż nie rozwiązane kwestie afrykańskie.
W kontekście konfliktu w Syrii kanadyjscy biskupi chwalą rząd swego kraju za pomoc humanitarną dla ofiar tej wojny oraz za wysiłki na rzecz wolności religijnej na Bliskim Wschodzie. Zachęcają jednocześnie władze do uproszczenia procedur azylowych dla uchodźców wojennych. Gdy chodzi o inne regiony świata, episkopat krytycznie odnosi się do kanadyjskich inwestycji w krajach rozwijających się. Biskupi zachęcają rząd w Ottawie do większego nadzoru w tym, co dotyczy przestrzegania zasad ochrony środowiska i praw rdzennej ludności zamieszkującej tereny, które eksploatują kanadyjskie firmy.
Episkopat z uznaniem odnosi się do poczynań swego rządu w sprawie ukraińskiej. Warto przypomnieć, że w związku z aneksją Krymu Kanada wprowadziła najdalej idące sankcje wobec Rosji; Stephen Harper stosuje też dużo bardziej zdecydowaną politykę na rzecz Kijowa, niż inni partnerzy z NATO. Biskupi dziękują zatem premierowi za „obronę suwerenności i praw Ukrainy”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.