Uwaga na oszustów przed kanonizacją

W Rzymie oszuści oferują rzekome karty wstępu na plac Św. Piotra na kanonizację Jana Pawła II i Jana XXIII - ostrzega w sobotę dziennik "Il Messaggero". Nie ma żadnych biletów - przypomniała w rozmowie z PAP konsul Jadwiga Pietrasik. Przekazała też liczne rady.

Kierownik Wydziału Konsularnego ambasady RP w Wiecznym Mieście na 8 dni przed kanonizacją powtórzyła podawaną od wielu miesięcy informację o tym, że nie ma żadnych odpłatnych kart wstępu na tę uroczystość.

Jednocześnie konsulat zwraca uwagę na to, że mając na uwadze spodziewany masowy udział pielgrzymów we mszy należy liczyć się z możliwością uczestniczenia w niej poza placem Świętego Piotra.

Jadwiga Pietrasik zapytana o to, czy Wydział Konsularny wie już, ilu Polaków przyjedzie do Rzymu, wyjaśniła, że wciąż jest to kwestia otwarta, ponieważ cały czas napływają nowe dane. Przekazywane są one zarówno z Polski, jak i przez stronę włoską.

"Wydział Konsularny przygotowany się na przyjęcie każdej liczby polskich pielgrzymów" - zapewniła.

W dniach od 25 do 28 kwietnia wszyscy pracownicy Wydziału Konsularnego będą zaangażowani w pracę związaną z pomocą polskim pielgrzymom - podkreśliła konsul Pietrasik. Dodała, że uruchomiona zostanie dla nich całodobowa infolinia (nr telefonów: 0039/0636204338 i 0039/3457593864).

Ponadto w działania zaangażowani będą wolontariusze, którzy będą wspierali zarówno pracowników Wydziału Konsularnego, jak też będą rozmieszczeni w różnych strategicznych punktach Rzymu, zgodnie z ustaleniami podjętymi we współpracy ze stroną włoską. I tak na przykład przedstawiciel konsulatu RP będzie dyżurował w Sali Operacyjnej Obrony Cywilnej, która będzie centrum dowodzenia i gdzie będą obecne wszystkie włoskie instytucje zaangażowane w organizację kanonizacji.

Kierownik Wydziału podkreśliła, że każda osoba jadąca do Rzymu musi pamiętać o zabraniu ze sobą ważnego dokumentu tożsamości i Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

"W przypadku zorganizowanych grup dobrze jest mieć przy sobie karteczką z zapisanymi numerami telefonów do przewodnika lub pilota grupy, kierowcy autokaru i numer kontaktowy do kogoś z rodziny. Warto pamiętać o zabraniu ze sobą butelki z wodą, parasolki lub nakrycia głowy" - przypomniała Jadwiga Pietrasik.

Powiedziała też, że kierowany przez nią Wydział Konsularny wraz ze szkołą polską w Rzymie uruchomi w dniach od 26 do 27 kwietnia punkt dla osób, które zgubią się w mieście. Punkt ten będzie mieścił się w siedzibie szkoły, przy Vicolo Doria, tuż koło Placu Weneckiego.

Wszystkie niezbędne informacje dla pielgrzymów zamieszczane są na stronie internetowej ambasady RP w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama