Przeor ekumenicznej Wspólnoty z Taizé, brat Alois jest zwolennikiem radykalnego zbliżenia między Kościołami chrześcijańskimi.
Powinny się one zjednoczyć „pod wspólnym dachem” jeszcze przed całkowitym wyjaśnieniem różnic teologicznych, napisał 59-letni teolog katolicki na łamach dzisiejszego wydania niemieckiego dziennika „Süddeutsche Zeitung”.
Wyraził też przekonanie, że mogłyby to zrobić wspólnoty lokalne, ale także sąsiedzi i rodziny. Na płaszczyźnie uniwersalnej posługę „pasterza powszechnego” mógłby pełnić papież.
Zadanie papieża polegałoby na tym, że „stale jako pierwszy szedłby do innych”, aby „wspierać harmonię wspólnego życia pod jednym dachem”, stwierdził pochodzący z Bawarii br. Alois. Przypomniał, że zgodnie ze świadectwie biblijnym „dachem” jest niepodzielony Chrystus.
„W Taizé ciągle doświadczamy tego, jak czynniki nieekumeniczne utrudniają wspólnotę chrześcijan”, przyznał br. Alois dodając, że porozumienie utrudniają rany przeszłości przechodzące z pokolenia na pokolenie, różnice kulturowe, blokady psychologiczne oraz konwencjonalne przyzwyczajenia.
Brat Alois przypomniał, że w historii podzielonych Kościołów papież często uchodził za przeszkodę na drodze do widzialnej wspólnoty chrześcijan. Ale – jego zdaniem – „zdumiewająco pozytywne echo”, z jakim spotyka się papież Franciszek, jest „znakiem czasu”.
Podkreślił, że posługa pasterza powszechnego nie musi nikomu zagrażać, ani nikogo rugować z jego miejsca. Faktem jest ponadto, że „żaden głos chrześcijański nie spotyka się z tak wielką uwagą i szacunkiem, jak głos biskupa Rzymu”, który „przez wielu traktowany jest jako rzecznik chrześcijaństwa na całym świecie”.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.