Przeczytaj, zanim wyjedziesz na kanonizację

Specjalne bilety komunikacji miejskiej dla pielgrzymów, telebimy na centralnych placach Rzymu i tłumaczenie uroczystości na język polski. A wszystko po to, by ułatwić wiernym udział w kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II.

Niedzielną kanonizację poprzedzi „biała noc modlitwy”. Rozpocznie się ona w sobotę o godz. 21.00 w 11 kościołach w centrum Rzymu. Animacja liturgiczna w języku polskim prowadzona będzie w kościele św. Agnieszki in Agone na placu Navona.

Wyjeżdżając do Rzymu, warto wziąć ze sobą radio. Msza kanonizacyjna o godz. 10.00 i poniedziałkowe dziękczynienie o godz. 9.30 na placu św. Piotra będą tłumaczone na język polski. Komentarzy Radia Watykańskiego będzie można słuchać na fali ultrakrótkiej 93,3 MHz. Zostanie uruchomiona także aplikacja SantoSubito na telefony z systemami Android i iOS. Znajdą się na niej m.in. informacje logistyczne dotyczące kanonizacji i materiały na związane z nią wydarzenia liturgiczne. Oficjalny portal kanonizacji www.2papisanti.org będzie miał polską wersję.

Na uroczystości kanonizacyjne nie ma wejściówek. Pielgrzymi będą wpuszczani w niedzielę rano na plac św. Piotra i prowadzącą do niego Via della Conciliazione aż do wyczerpania miejsc. Przewidziano specjalny sektor dla niepełnosprawnych. Telebimy umożliwiające śledzenie przebiegu kanonizacji staną na placach Navona, del Popolo, przy Zamku Anioła i przed bazyliką Matki Bożej Większej oraz wzdłuż Via dei Fori Imperiali i przy Koloseum. Po Mszy kanonizacyjnej bazylika św. Piotra zostanie otwarta dla pielgrzymów, by mogli oddać cześć nowym świętym.

Przygotowany został specjalny Roma Pass 48 hours – 24-godzinny bilet w cenie 28 euro. Upoważnia on do korzystania z autobusów miejskich, metra i kolejki (z wyjątkiem dojazdu na lotnisko), a także uprawnia do bezpłatnego zwiedzenia jednego muzeum lub wykopaliska archeologicznego, a do kolejnych miejsc daje zniżki (www.romapass.it). Jeśli ktoś nie myśli o zwiedzaniu, można kupić 3-dniowy bilet Biglietto Turistico Integrato za 16,50 euro. Bilet dzienny Biglietto Integrato Giornaliero kosztuje 6 euro. Obie linie metra będą funkcjonować non stop od godz. 5.30 w sobotę do godz. 0.30 w poniedziałek, tak samo jak linia autobusowa nr 64, łącząca Watykan ze stacją kolejową Termini.

Przygotowano też miejsca parkingowe dla 4326 autokarów. Miejsce trzeba zarezerwować przez internet i kupić specjalną przepustkę zezwalającą na wjazd autokaru do Rzymu. Cena przepustki G (Grande evento) to 50 euro. Rezerwacji można dokonać na stronie: www.agenziamobilita.roma.it. w zakładce Piano Pullman.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama