Bp Ryś: O co chodzi z tym ubóstwem?

Bp Grzegorz Ryś poprowadzi w Niedzielę Palmową XXIX Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Krakowie. W centrum rozważań będzie temat zaproponowany przez papieża Franciszka: „błogosławieni ubodzy w duchu”.

– Papież stawia nam pytanie o ubóstwo, bardzo w duchu św. Franciszka. Najważniejszym do zrozumienia ubóstwa nie jest odpowiedź na pytanie „ile masz przy sobie?”, ale „czyje to jest?" – mówi w specjalnym wideo-zaproszeniu do młodych bp Grzegorz Ryś. – Do tego, co masz w kieszeni, ma też prawo ten, który nie ma aktualnie nic. On ma prawo do tego, co ty masz ponad przyzwoity stan posiadania. To jest prawo ze sprawiedliwości, nie z miłosierdzia – dodaje krakowski biskup pomocniczy.

Bp Ryś poprowadzi w Niedzielę Palmową XXIX Światowy Dzień Młodzieży, który na szczeblu diecezjalnym odbędzie się w sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie-Łagiewnikach. W archidiecezji krakowskiej będzie to również moment inauguracji projektu #B>M, czyli „być to więcej niż mieć” i okazja do poszukania odpowiedzi na pytanie o sposób realizowania ewangelicznego ubóstwa przez bł. Jana Pawła II.

Specjalnie z tej okazji przygotowano wideo-zaproszenie, umieszczone na stronie ŚDM Kraków 2016: www.krakow2016.com. Bp Grzegorz Ryś przypomina kazanie bp. Albina Małysiaka, który po powrocie z Watykanu opowiadał klerykom, jak ubogo żyje Jan Paweł II. Alumni nie mogli zrozumieć, jak można połączyć ideę ubóstwa z zamieszkiwaniem w pałacu watykańskim, a wcześniej w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy Franciszkańskiej.

Szybko przekonali się o tym ci, którzy przyjechali po rzeczy osobiste, jakie kard. Karol Wojtyła miał zabrać do Watykanu, gdy został papieżem. Do Krakowa przyjechał tir, a okazało się, że nie ma czego zabierać, bo wystarczyłby bagażnik w samochodzie osobowym. – Tir wracał prawie pusty, tylko z kilkoma papieskimi rzeczami osobistymi. Okazało się, że mieszkając w pałacu, papież nie ma na własność prawie nic – opowiada krakowski biskup pomocniczy.

Bp Ryś mówi, że podobnie było przez cały pontyfikat Jana Pawła II. – Wystarczy przejść się do dowolnej parafii archidiecezji krakowskiej, żeby zobaczyć dary, jakie papież otrzymywał w czasie pielgrzymek. To wszystko natychmiast wędrowało tam, gdzie było potrzebne. On nigdy nie czuł się właścicielem tego, co dostawał. Co najwyżej czuł się zarządcą tych rzeczy, które są własnością ubogich w Kościele – przekonuje hierarcha.

Jak zapowiada odpowiedzialny za projekt #B>M, co miesiąc, oprócz słów o ubóstwie, pojawią się także propozycje konkretnych działań promujących realizowanie uczynków miłosierdzia. – To jest bardzo istotne, czy potrafimy myśleć o tym, co mamy w kieszeni, jako o majątku nienależącym wyłącznie do nas. To jest klucz do rozumienia ubóstwa po chrześcijańsku – mówi bp Ryś.

Pierwszą inicjatywą, która zostanie wsparta w ramach projektu #B>M, będzie „Bilet dla Brata”, czyli dzieło pomocy młodym pielgrzymom ze Wschodu, pragnącym przyjechać na Światowe Dni Młodzieży do Polski w 2016 r. – Spróbujemy się zebrać na kilka, może na kilkadziesiąt, a może kilkaset biletów – zachęca bp Ryś.

Światowy Dzień Młodzieży na szczeblu diecezjalnym w Krakowie rozpocznie się Mszą św. w sanktuarium Jana Pawła II o godz. 12.30, a zakończy Koronką do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama