W sprawie pedofilii Kościół musi przezwyciężyć "dawną praktykę zmowy milczenia" i zacząć od słuchania ofiar - uważa ksiądz Humberto Miguel Yanez, współpracownik papieża Franciszka powołany przez niego do Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
W wypowiedzi dla włoskiej agencji Ansa argentyński jezuita z Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie zwrócił uwagę na wymóg współpracy strony kościelnej ze świeckim wymiarem sprawiedliwości.
"To jednoznaczna rekomendacja" - podkreślił ksiądz Yanez. Współpracował on z kardynałem Jorge Bergogliem w latach jego posługi w Buenos Aires, a przed dwoma laty był relatorem na pierwszym w historii Kościoła wielkim ogólnoświatowym sympozjum na temat pedofilii, zorganizowanym na Uniwersytecie Gregoriańskim.
"Benedykt XVI otworzył drogę zerowej tolerancji dla pedofilii" - zauważył argentyński teolog moralny. Podkreślił, że Franciszek "z determinacją podąża tą ścieżką" i "nie ma żadnych wątpliwości wobec powagi pedofilii".
"Rozmawiałem z papieżem i widziałem jego prawdziwą troskę, jego determinację, by w sprawie nadużyć poszukiwano prawdy i pogłębiano zasady wskazane przez Benedykta XVI. Ma jasną wolę co do tego" - oświadczył ksiądz Humberto Miguel Yanez.
Mówiąc o zadaniach powołanej przez papieża komisji do walki z pedofilią - pierwszej takiej w Watykanie - zaznaczył, że będzie ona m.in. pomagać tym episkopatom, które nie opracowały jeszcze metod postępowania wobec przypadków nadużyć. Yanez zwrócił uwagę na konieczność studiowania legislacji w każdym kraju.
Jako priorytet wskazał konieczność słuchania ofiar pedofilii. "Nie zawsze tak było. Przez zbyt długi czas czuły one niesłusznie, że są obciążone winą, której nie mają" - dodał.
"Musimy przyznać, że prowadzono błędną politykę, na przykład z powodu nieznajomości problemu, i to nie tylko wewnątrz Kościoła, lecz generalnie. Były przypadki, gdy biskupi wysyłali księży na terapię, a potem myśleli, że są już wyleczeni, i odsyłali ich z powrotem do diecezji. Dzisiaj wiadomo, że z tej patologii nie można się wyleczyć" - podkreślił ksiądz Yanez.
"W przeszłości była praktyka zmowy milczenia, a niestety, mentalność nie zmienia się w ciągu 10 lat". "Trzeba czasu, ale nie możemy go też tracić" - zaznaczył członek Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich.
Członkiem komisji Franciszek mianował w sobotę również byłą premier i byłą ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Hannę Suchocką.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.