Pomnik Jana Pawła II u muzułmanów

W muzułmańskim w większości Sarajewie w końcu kwietnia zostanie odsłonięty pomnik papieża Jana Pawła II z okazji jego kanonizacji - poinformował w poniedziałek Kościół katolicki Bośni i Hercegowinie (BiH).

"Nie wolno nam zapomnieć człowieka, który tak bardzo starał się o pokój w Bośni i Hercegowinie, na równych prawach dla wszystkich i o ludzką godność" - powiedział dziennikarzom arcybiskup Vrhbosny (Sarajewa), kardynał Vinko Puljić.

Jan Paweł II wielokrotnie apelował i modlił się o pokój w BiH rozdartej w latach 1992-1995 konfliktem między muzułmanami (Bośniakami), prawosławnymi Serbami i katolickimi Chorwatami. Podczas wojny zginęło tam 100 tys. ludzi.

Pomnik Jana Pawła II, wysokości niemal 3 metrów, ma stanąć przed katedrą Serca Jezusowego w Sarajewie, gdzie papież spotkał się z mieszkańcami stolicy BiH podczas swojej wizyty w kwietniu 1997 roku.

Odsłonięcie pomnika nastąpi 30 kwietnia, w trzy dni po kanonizacji Jana Pawła II w Watykanie.

Jan Paweł II odwiedził Bośnię również w czerwcu 2003 roku, ale wtedy pojechał do Banja Luki, będącej stolicą bośniackich Serbów.

"Papież Jan Paweł II mówił o Bośni i Hercegowinie 263 razy (...) Rozumiał znaczenie Bośni dla dialogu ekumenicznego, możliwości współżycia, pomimo wszystkich naszych różnic" - zaznaczył Franjo Topić, przewodniczący największego stowarzyszenia kulturalnego bośniackich Chorwatów "Napredak".

W 2010 roku, podczas publicznej debaty w Sarajewie, wielu muzułmanów sprzeciwiało się wzniesieniu pomnika papieża, a miejscowy imam uznał nawet ten pomysł za "prowokację" i rozległy się też głosy, że monument zostanie zniszczony.

Topić jest jednak przekonany, że "absolutna większość mieszkańców opowiada się za postawieniem pomnika".

Wieloetniczne i wielokulturowe przez wieki Sarajewo dopiero po wojnie stało się miastem zamieszkanym głównie przez muzułmanów.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama