Episkopat to nie partia polityczna, w ramach której ścierają się różne skrzydła - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch.
Episkopat to nie partia polityczna, w ramach której ścierają się różne skrzydła - mówi rzecznik Konferencji Episkopatu Polski ks. Józef Kloch. W czasie najbliższego zebrania plenarnego - odbędzie się ono 12 i 13 marca - polscy biskupi wybiorą nowego przewodniczącego episkopatu. Upływa bowiem druga kadencja na tym stanowisku abp. Józefa Michalika. Po raz trzeci metropolita przemyski nie może zostać wybrany.
Wybory przewodniczącego mają charakter demokratyczny. Kandydatami mogą być tylko biskupi diecezjalni. Natomiast prawo do udziału w głosowaniu mają wszyscy członkowie KEP.
O zbliżających się wyborach przewodniczącego z rzecznikiem Konferencji Episkopatu Polski ks. Józefem Klochem rozmawiał Rafał Łączny z KAI.
Wybory przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski odbywają się raz na 5 lat, już od 1994 r. Przedtem funkcję przewodniczącego pełnił prymas Polski. Po raz pierwszy procedurze wyborczej poddał się kard. Józef Glemp w 1994 r. Urząd ten pełnił z wyboru przez dwie kadencje, podobnie jak jego następca abp Józef Michalik.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.