Dzisiejsza Środa Popielcowa jest obchodzona w Kościele w Polsce jako dzień postu i modlitwy w intencji pokoju w Republice Środkowej Afryki (RŚA) oraz ustania prześladowań chrześcijan na świecie. Inicjatywa ta wpisuje się w okres Wielkiego Postu, który powinien być czasem uczynków miłosierdzia i braterskiej pomocy dla tych, którzy cierpią – podkreśla sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Wojciech Polak.
Jedyne instytucje w Republice Środkowej Afryki, które funkcjonują i są godne zaufania, to placówki misyjne, które obecnie objęły opieką także uchodźców. Misjonarze sami zdecydowali, że tam zostaną, choć polskie MSZ zalecało Polakom, żeby opuścili RŚA. - Bycie na misjach to zaakceptowanie ryzyka – przyznał biskup warszawsko-praski abp Henryk Hoser, który w Afryce spędził 21 lat. Jego zdaniem powodem konfliktu w RŚA są złoża surowców, gdyż w tym dwa razy większym od Polski kraju znajduje się "cała tablica Mendelejewa", tak więc konflikt ma drugie dno.
W Republice Środkowoafrykańskiej pracuje obecnie 35 polskich misjonarzy: księży, sióstr zakonnych i świeckich wolontariuszy. Polska poza misjonarzami wysyła także pomoc pieniężną do tego afrykańskiego kraju - w roku ubiegłym wartości ok. 2 mln zł, w tym - już ponad 1 mln. Pieniądze te przeznaczone są na przygotowanie pakietów z najpotrzebniejszymi artykułami żywnościowymi i środkami czystości, które przekazywane są w rejony pograniczne – zapewnia ks. Waldemar Cisło, dyrektor polskiej sekcji Papieskiego Stowarzyszenia Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Ponadto w ramach niedawnej akcji „Wyślij pączka do Afryki” Fundacja Kapucyni i Misje zebrała 233 tys. 226,25 zł na pomoc humanitarną dla ofiar wojny w RŚA, które są pod opieką misji.
Konflikt w RŚA wybuchł w grudniu 2012, gdy rebelianci z tzw. Seleki (w języku sango oznacza to "sojusz") zaatakowali i w 2013 roku obalili legalny rząd. W wyniku konfliktów rodzinne strony opuściło ok. 68 tys. osób, a 400 tys. jest tzw. uchodźcami wewnętrznymi.
Szacuje się, że w tym liczącym 4,5 mln kraju 70 proc. to chrześcijanie, 14 proc. wyznaje islam.
Według danych z 2007 r. Kościół katolicki prowadzi w RŚA 220 szkół i 168 innych placówek - sierocińców, szpitali, klinik.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.