"Jeden z nas" w Brukseli

Podpisy EIO „Jeden z nas” zostały oficjalnie przekazane Komisji Europejskiej.

Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas”, która chce zapobiec wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie, zebrała ponad 1,9 mln podpisów, z czego ponad 1,7 mln zweryfikowano jako ważne. 27 lutego organizatorzy inicjatywy dopełnili wszystkich formalności w Komisji Europejskiej.

27 lutego Europejska Inicjatywa Obywatelska „Jeden z nas” zakończyła proces przekazywania Komisji Europejskiej zweryfikowanych podpisów oraz innych formalności (m.in. złożenie sprawozdań finansowych), które musiały zostać dopełnione przez organizatorów inicjatywy.

Pod inicjatywą, którą ma przeszkodzić wypływaniu pieniędzy unijnych na programy niszczące życie ludzkie podpisało się 1 mln 901 tys. 947 obywateli Unii Europejskiej. 1742156 podpisów zostało uznane za ważne. Aż 245 tys. głosów poparcia pochodzi z Polski.

Zgodnie z Traktatem Lizbońskim, do rozpoczęcia prac w Komisji Europejskiej wymagany był milion podpisów. KE ma teraz trzy miesiące na zorganizowanie wysłuchania publicznego, ale w związku z kalendarzem prac Parlamentu Europejskiego i zbliżającymi się wyborami, organizatorzy inicjatywy oceniają, że wysłuchanie publiczne odbędzie pomiędzy 24 marca a 10 kwietnia, albo już w nowej kadencji.

W wysłuchaniu publicznym będą brali udział członkowie Komitetu Obywatelskiego inicjatywy. Została natomiast zablokowana możliwość powoływania ekspertów. „Liczymy jednak na obecność sprzyjających nam eurodeputowanych, którzy będą mogli zabierać głos i zadawać pytania. Będziemy się również starać by eksperci, byli z nami na sali gdyż w ostatniej części wysłuchania będzie możliwość zadawania pytań zarówno organizatorom, jak i Komisji Europejskiej” – informuje Jakub Bałtroszewicz, członek komitetu obywatelskiego i wykonawczego EIO „Jeden z Nas”.

Miesiąc po wysłuchaniu publicznym Komisja Europejska ogłosi, jaką decyzję podjęła w sprawie inicjatywy „Jeden z nas”. „Odmowa dalszego procedowania inicjatywy i nieskierowanie jej do Parlamentu Europejskiego wskaże jasno, że instytucja Europejskiej Inicjatywy Obywatelskiej, która miała demokratyzować instytucję UE jest fasadowa i nie spełnia swojej roli, a sama Komisja Europejska nie szanuje głosu prawie 2 milionów obywateli krajów UE” – podsumowuje Bałtroszewicz.

Informacje o inicjatywie można znaleźć na stronie na stronie Komisji Europejskiej i na stronie Fundacji „Jeden z nas”.

«« | « | 1 | » | »»
 • tom
  01.03.2014 12:12
  Inicjatywa robie wrażenie ale Unia Europejska to 506 mln ludzi.
  Głosy 1,7 mln to ok 0,3% ludnosci. Tak naprawdę to bardzo mało żeby przekonać KE.
  To tak jakby w Polsce zebrać 120 tysiecy podpisów i oczekiwać, że to wystarczajaco aby zmieniać życie 38 milionów ludzi, którzy albo tą zmianą nie są zainteresowani albo nawet są jej przeciwni.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.