Spore zainteresowanie dziennikarzy wywołała przekazana przez watykańskiego rzecznika informacja, że spotkanie całego Kolegium Kardynalskiego na temat rodziny poprzedzi wprowadzenie wygłoszone przez kard. Waltera Kaspera.
Pochodzący z Niemiec purpurat został natychmiast skojarzony z kontrowersyjnym stanowiskiem części tamtejszego episkopatu w sprawie dopuszczenia do Eucharystii osób rozwiedzionych i żyjących w nowych związkach.
Były przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan zaprzeczył jednak, jakoby chciał podejmować jakiekolwiek kontrowersje. W wywiadzie dla włoskiej agencji ANSA poinformował on, że o wygłoszenie wprowadzenia na konsystorzu został poproszony przez Papieża już przed Bożym Narodzeniem. W swojej konferencji owszem zamierza podjąć kwestię miłosierdzia, której poświęcił swoją ostatnią książkę, a która jest przydatna również w duszpasterstwie małżeństwa i rodziny. „Chcę dać podstawy teologiczne, wyjaśnić to, co mówi o tym Biblia, aby przysłużyć się szerokiej i swobodnej dyskusji kardynałów na konsystorzu – stwierdził kard. Kasper. – Nie zamierzam jednak wchodzić w gorące współczesne tematy, ale dać podstawy teologiczne dyskusji”. Niemiecki purpurat odmówił też wypowiadania się odnośnie do propozycji „większego otwarcia” Kościoła w sprawach małżeńskich i rodzinnych oraz zdradzenia szczegółów swojego wystąpienia na konsystorzu.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.