Spis wszystkich przebywających na terenie Syrii księży katolickich różnych obrządków przygotuje Kongregacja dla Kościołów Wschodnich. Ma to ułatwić niesienie im pomocy.
Zapowiedział to jej prefekt w wywiadzie udzielonym L’Osservatore Romano. Projekt, wpisujący się w cały szereg inicjatyw podejmowanych przez tę dykasterię na rzecz bliskowschodnich chrześcijan, ma ułatwić duchowe i materialne wsparcie dla kapłanów pracujących w tym kraju. Ich potrzeby są ogromne – podkreślił kard. Leonardo Sandri. Poinformował, że kierowana przez niego kongregacja jest w stałym kontakcie z nuncjaturą w Syrii i z tamtejszymi biskupami, by nieść cierpiącej ludności wszelką możliwą pomoc.
Kard. Sandri był przed dwoma tygodniami w graniczącym z Syrią Libanie, gdzie sytuacja również budzi coraz większe obawy o wciągnięcie w wir wojny. Szef watykańskiej dykasterii udzielił tam święceń biskupich nowemu wikariuszowi apostolskiemu dla katolików obrządku łacińskiego na terenie Syrii. Spotkał się też z syryjskimi uchodźcami.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.