Stolica Apostolska intensyfikuje wysiłki na rzecz przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie.
W pierwszym rzędzie skupia się na inicjatywach mających doprowadzić do zakończenia wojny w Syrii. Temu m.in. służy konferencja odbywająca się dziś w Watykanie z inicjatywy Papieskiej Akademii Nauk. „Poprzedza ona oenzetowską konferencję pokojową w Genewie, do udziału w której zaproszona została także Stolica Apostolska” – mówi abp Silvano Tomasi stały obserwator Stolicy Apostolskiej przy genewskich agendach ONZ.
„Wojna w Syrii oraz nasilenie konfliktu w Iraku i innych krajach Bliskiego Wschodu zobowiązuje nas do zdwojenia wysiłków na rzecz położenia kresu przemocy i cierpieniom milionów ludzi – zauważa watykański dyplomata. – Sytuacja jest bardzo złożona ze względu na nakładanie się na siebie strategicznych interesów takich krajów jak Rosja i Stany Zjednoczone, ze względu na współzawodnictwo w przejęciu polityczno-religijnego przywództwa przez Iran i Arabię Saudyjską oraz spory między sunnitami i szyitami. W tym kontekście nie można też zapominać o zwyczajnym pragnieniu chrześcijan, by żyć w tym regionie. Pierwszym i najważniejszym krokiem jest powstrzymanie przemocy i dokonujących się zniszczeń” – powiedział abp Tomasi.
Watykański dyplomata przypomina wysiłki Papieża Franciszka na rzecz przywrócenia pokoju na Bliskim Wschodzie. Podkreśla, że ważnym krokiem na tej drodze będzie jego wizyta w Ziemi Świętej.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.