Jasna Góra była szczególnym miejscem dla zmarłego 29 grudnia, Kompozytora. To tu przyjeżdżał dziękować Bogu za otrzymane łaski i prosić o dalszą opiekę. Wspominał, że Maryja miała ogromny wpływ na Jego życie i twórczość.
W jednym z ostatnich wywiadów udzielonych na Jasnej Górze artysta podsumował swoją twórczość i życie. - Starałem się, żeby to co robię, to co piszę, dotarło do ludzi, żeby nie było tylko moją satysfakcją, ale też innych. Jeśli choć jednego człowieka moja muzyka uczyniła trochę lepszym, to uważam, że nie zmarnowałem swojego życia – powiedział wówczas Wojciech Kilar.
Od kilu lat, zawsze 17 lipca, przyjeżdżał na Jasną Górę, jak mówił podziękować Matce Bożej za kolejny rok życia. Tak też było w tym roku, w dniu 81. urodzin Wojciech Kilar modlił się w Kaplicy Matki Bożej. – Doceniam to, że mogę świętować tutaj swoje urodziny i rocznicę śmierci mojej żony, z która też tu bywałem tyle razy. Dziękuję za to Bogu i mogę tylko powiedzieć: nie jestem godny – mówił kompozytor.
Wyznał także, że to właśnie przed Cudownym Obrazem Matki Bożej odkrył głębię i moc wspólnotowej modlitwy różańcowej. – Ja tutaj odkryłem radość bycia we wspólnocie, odmawiania różańca nie samemu. Zresztą różaniec stał się taką prowadzącą pochodnią, światłem w moim życiu. To odczułem na Jasnej Górze, modląc się z tłumem wiernych – dodał Kilar.
Ważniejsze wydarzenia w życiu kompozytora zawsze splatały się z wizytą u Matki Bożej. Przyjeżdżał tutaj świętować różne jubileusze, sukcesy czy porażki. Na Jasnej Górze utarła się nawet nazwa „Dzień Kilara”, kiedy przybywał modlić się w dniu swoich urodzin.
O. Nikodem Kilnar, krajowy duszpasterz muzyków kościelnych przypomniał, że Wojciech Kilar przyjeżdżał na Jasną Górę szczególnie w okresie stanu wojennego. Owocem tych pielgrzymek jest jego kompozycja „Angelus”, którą w tym świętym miejscu napisał. Stąd zaliczamy go do grona jasnogórskich kompozytorów – podkreślił o. Kilnar.
Wojciech Kilar uważany jest za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej. Skomponował także wiele utworów sakralnych takich jak „Magnificat”, „Te Deum”, „Exodus”, „Angelus” czy „Missa pro pace”.
Artysta urodził się we Lwowie 17 lipca 1932 roku. W maju 2012 roku kompozytor otrzymał najwyższe polskie odznaczenie Order Orła Białego. Z okazji 80 urodzin Wojciecha Kilara zorganizowano kilka koncertów poświęconych artyście m.in. na Jasnej Górze i w Katowicach.
Wybitny kompozytor zmarł w niedzielę nad ranem w Katowicach po długiej walce z chorobą.
Konferencja naukowa zorganizowana przez Dykasterię Spraw Kanonizacyjnych.
Abp Welby postrzega jedność jako jedno z największych duchowych wyzwań chrześcijaństwa.
Pomniejszają nas i uniemożliwiają rozwój człowieka - uważa Franciszek.