Kto również świętuje Boże Narodzenie?

Dziewięciu na 10 Amerykanów obchodzi Boże Narodzenie, a trzy czwarte twierdzi, że wierzy w narodzenie Jezusa z Maryi Dziewicy - wynika z sondażu Pew Research Center. Badanie wskazuje, że święta obchodzą w USA też ateiści oraz większość buddystów i hinduistów.

Niemal wszyscy chrześcijanie w USA (96 proc.) obchodzą Boże Narodzenie - nie ma tu żadnej niespodzianki. Ale sondaż Pew Research Center wskazuje, że święta w USA obchodzi także 81 proc. niechrześcijan.

"Badanie dowodzi, że święta Bożego Narodzenia są szeroko akceptowane lub przynajmniej nie da się ich uniknąć w amerykańskim społeczeństwie" - skomentował w poniedziałek ekspert Pew Research Center Besheer Mohamed.

Z sondażu wynika, że Boże Narodzenie świętują nie tylko ateiści czy agnostycy, ale też amerykańscy buddyści (76 proc.) i hinduiści (73 proc.). Inne badanie Pew wykazało też, że jedna trzecia żydów (32 proc.) miało w ubiegłym roku w domu choinki bożonarodzeniowe. Większość niechrześcijan postrzega Bożego Narodzenie jako "wydarzenie kulturowe", a nie religijne.

Zdaniem autorów raportu to, jak Amerykanie obchodzą święta Bożego Narodzenia, stanowi odzwierciedlenie chrześcijańskich korzeni kraju. 86 proc. Amerykanów planuje z tej okazji spotkać się z rodziną i obdarować prezentami, a 79 proc. zapowiadało ubranie choinki.

Z sondażu wynika, że trzy czwarte Amerykanów wierzy w narodzenie Jezusa z Dziewicy Maryi. Ale maleje udział Amerykanów w religijnych praktykach związanych ze świętami. Ogółem siedmiu na 10 dorosłych Amerykanów zadeklarowało w sondażu, że jako dzieci uczestniczyli w religijnych praktykach w Wigilię lub Boże Narodzenie. W tym roku planuje to 54 proc. respondentów.

Badanie przeprowadzono między 3 a 8 grudnia na grupie 2 tys. Amerykanów.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama