15 lutego 2014 r. Telewizja Polska zwolni miejsce na multipleksie pierwszym TV Trwam - przewiduje piątkowe porozumienie obu nadawców. Stacja Tadeusza Rydzyka otrzymała koncesję na nadawanie naziemne wraz z trzema innymi programami; na MUX 1 wystartuje jako pierwsza z nich.
W ramach porozumienia, o którym poinformowało PAP Centrum Informacji TVP, nadawca TV Trwam fundacja Lux Veritatis zobowiązała się do przejęcia od TVP obowiązku zapłaty należności wobec spółki Emitel "z tytułu świadczonej usługi telewizyjnej rozpowszechniania programu telewizyjnego".
"Dzięki temu Telewizja Polska uzyskała gwarancje, że nie będą na niej ciążyły żadne zobowiązania płatnicze związane ze zwalnianym miejscem na multipleksie pierwszym, albowiem wszystkie te zobowiązania przejmie fundacja, jako właściciel TV Trwam" - podano w komunikacie. Stacja o. Rydzyka zobowiązała się też do przeprowadzenia specjalnej kampanii informacyjnej wśród widzów, wskazującej im nowe pozycje programów TVP i udzielającej porad, jak te programy odnaleźć w sygnale multipleksu.
TVP nadaje swoje programy z multipleksu pierwszego tymczasowo, dla publicznego nadawcy docelowo przeznaczono w całości multipleks trzeci. Telewizja Polska została zobowiązana ustawowo do przeniesienia swoich programów z MUX 1 na MUX 3, gdy zasięg tego ostatniego dotrze do 95 proc. ludności, nie później jednak niż do 27 kwietnia 2014 r.
Miejsca Telewizji Polskiej na pierwszym multipleksie zajmą, obok TV Trwam, program dziecięcy TVP ABC, edukacyjny TV Fokus i filmowy Stopklatka.
O zwolnienie MUX 1 przez nadawcę publicznego jako jedyna upominała się fundacja Lux Veritatis. Jak przekonywano, zasięg multipleksu trzeciego osiągnął 99,5 proc. już w lipcu tego roku. W staraniach o rozpoczęcie nadawania w ramach cyfrowej telewizji naziemnej fundację Lux Veritatis wspierali w Sejmie posłowie PiS.
Urząd Komunikacji Elektronicznej, który odpowiada za rezerwację częstotliwości na cyfrowych multipleksach, wszczął na początku listopada postępowanie administracyjne w tej sprawie. Telewizja Polska wówczas zaproponowała zwolnienie multipleksu pierwszego, pod warunkiem jednak, że czterech nadawców rozpocznie nadawanie naziemne w tym samym czasie. Piątkowe porozumienie tego warunku nie przewiduje.
Za sprawą zakończonej w lipcu tego roku cyfryzacji telewizji naziemnej liczba kanałów ogólnodostępnych zwiększyła się od siedmiu do dwudziestu. Czterech nowych nadawców wyłoniła Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji w ostatnim konkursie na zagospodarowanie cyfrowych multipleksów.
Fundacja Lux Veritatis starała się o koncesję na nadawanie naziemne również w konkursie rozstrzygniętym w 2011 r. Nie otrzymała miejsca na multipleksie, bo w ocenie Krajowej Rady sytuacja finansowa fundacji nie zapewniała wówczas powodzenia przedsięwzięcia; fundacja w minionych latach miała ujemne wyniki finansowe, które były pokrywane np. z darowizn.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.