Adwentową „pobudkę” rozpoczęli dziś rano na Twitterze duchowni. Od 6 rano przez trzy godziny ‘ćwierkali” na temat Adwentu.
Tym samym rozpoczęli akcję pod hasłem „Nastaw sobie budzik”. Nawiązuje ono do słów z Listu św. Pawła do Rzymian: „Teraz nadeszła dla was godzina powstania ze snu” (Rz 13, 11). Do 24 grudnia księża będą tweetować codziennie między godzinami 6 a 9 rano a swoje wpisy oznaczają hashtagiem #budzik.
„Zaczynamy #budzik w dzień urodzin Franciszka. Pomóż papieżowi zreformować Kościół. Nawrócenie zacznij od siebie, od dziś” – napisał rano na Twitterze ks. Piotr Studnicki, jeden z pomysłodawców inicjatywy.
Do akcji przyłączył się także przewodniczący Episkopatu Polski abp Józef Michalik, który dziś zachęcał: „Warto tworzyć atmosferę radości; Teraz bowiem zbawienie jest bliżej nas niż wtedy, gdyśmy uwierzyli (Rz 13,12)”.
Wśród tweetujących są zarówno księża diecezjalni jak i zakonnicy. O. Piotr Różański z zakonu pijarów rano apelował „Nie prześpijcie Adwentu! Obudźcie się śpiochy! Wyczekujcie narodzin Pana. On już jest blisko. Oto nadchodzi aby Cię zbawić”. Z kolei werbista ks. Jan Wróblewski przypomniał słowa św. Augustyna: "Nie ma wśród ludzi nikogo, kto by spać chciał bez przerwy” i od siebie dodał, że: „trzeba obudzić śpiocha, który pokochał połowiczność życia!”. Natomiast o. Jan Maria Szewek przytoczył słowa Adama Mickiewicza”: „Wierzysz, że się Bóg zrodził w betlejemskim żłobie, lecz biada ci, jeżeli nie zrodził się w tobie" Za 8 dni Święta – przypomina franciszkanin z Krakowa.
Księża w swoich porannych tweetach nawiązują też do czytanej dziś w kościołach Ewangelii. - W Ewangelii dziś rodowód Chrystusa (Mt 1) Film „Maryja Matka Jezusa” wyjaśnia: By zrozumieć czyjeś życie, musimy poznać jego początki – pisze ks. Marek Lis, kapłan diecezji opolskiej a zarazem ceniony filmoznawca. Natomiast wicerektor Wyższego Seminarium Duchownego w Pelplinie ks. Janusz Chyła ujął to tak: „Syn Boży przez wcielenie wziął na siebie cały bagaż historii świata. Wśród Jego przodków są wielcy święci i wielcy grzesznicy”. „Słowem, które budzi mnie dzisiaj jest słowo "Ojciec” aż 39 razy obecne w dzisiejszej Ewangelii; budziło tyle pokoleń, a dziś i mnie” – zauważa ks. Grzegorz Suchodolski, dyrektor Krajowego Biura Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.
- Poprzez nasze poranne "ćwierkanie" chcemy obudzić użytkowników Twittera do adwentowego czuwania oraz duchowego przygotowania się na święta Bożego Narodzenia. Tym, którzy duchowo przespali pierwszą część Adwentu, chcemy dać znak, że jest jeszcze trochę czasu, który warto dobrze wykorzystać. Tych, którzy do Świąt przygotowują się tylko "na ciele", chcemy zachęcić, by pomyśleli też o duszy. Tych wreszcie, którzy przygotowując się duchowo do Bożego Narodzenia, przeżywają moment znużenia lub zniechęcenia, chcemy pobudzić do wierności i wytrwałości – wyjaśnia ks. Piotr Studnicki z archidiecezji krakowskiej, jeden z liderów grupy duchownych na Twitterze (@duchowni), aktualnie doktorant w Rzymie.
Twitter powstał w 2006 roku i jest to serwis społecznościowy udostępniający usługę mikroblogowania. Jego użytkownicy mogą wysyłać oraz odczytywać tzw. tweety czyli krótkie, nieprzekraczające 140 znaków wiadomości tekstowe. Taka wiadomość wyświetlana jest zarówno na stronie użytkownika oraz dostarczana innym użytkownikom, którzy obserwują dany profil. Wpisy można dodawać zarówno ze strony głównej serwisu, za pomocą SMS-ów czy też zewnętrznych aplikacji.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.