Modlitwą, śpiewem, tańcem i różami dla Maryi Panny Meksykanie obchodzili święto patronki swego kraju i obu Ameryki, Matki Bożej z Guadalupe.
Miliony wiernych przybyło do stolicy Meksyku, by uczcić 482. rocznicę objawienia się Maryi Indianinowi św. Juanowi Diego. Wznosząca się w miejscu tego zdarzenia bazylika od wczesnych godzin rannych przeżywała prawdziwe oblężenie.
Przez cały dzień, co godzinę, odprawiano tam odpustowe Msze ku czci Maryi. Głównej uroczystości w południe przewodniczył kard. Norberto Rivera Carrera. W homilii metropolita stolicy Meksyku prosił pielgrzymów o solidarność z najbardziej potrzebującymi, bezbronnymi czy bezradnymi, by w ten sposób budować sprawiedliwość i pokój. Przypomniał także, że zarówno Meksyk, jak i cały kontynent stoją przed poważnymi wyzwaniami, które powinny wszystkich inspirować i motywować do nowych działań.
Do sanktuarium przybyli tłumnie także Meksykanie spoza stolicy oraz liczne pielgrzymki z zagranicy. Rzecznik prasowy bazyliki Matki Bożej z Guadalupe poinformował, że w tym roku podczas trzydniowych uroczystości odpustowych przeszło przed cudownym wizerunkiem Maryi 6 mln 800 tys. pątników. Większość z nich drogę do guadalupiańskiego sanktuarium przebyła pieszo. Znaczna część z nich tradycyjnie niosła na plecach kopie obrazu Matki Bożej i bukiety kwiatów. Mimo tak olbrzymiej liczby pielgrzymów w tym roku nie odnotowano żadnego poważnego incydentu z ich udziałem. Poza służbami kościelnymi spokoju i dobrej organizacji pilnowało blisko 19 tys. funkcjonariuszy miejskich służb porządkowych oraz 8 tys. policjantów federalnych.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.