Papież o śmierci Mandeli

Na rolę Nelsona Mandeli w krzewieniu godności człowieka zwrócił uwagę papież w telegramie kondolencyjnym po śmierci byłego prezydenta Republiki Południowej Afryki i laureata Pokojowej Nagrody Nobla. Zmarł on wczoraj wieczorem w wieku 95 lat w Johannesburgu.

W telegramie kondolencyjnym, skierowanym na ręce obecnego prezydenta kraju, Jacoba Zumy Ojciec Święty wyraził swoje współczucie osobom opłakującym śmierć Mandeli. Podkreślił jego rolę w promowaniu godności wszystkich obywateli kraju i kształtowaniu swej ojczyzny na fundamentach rezygnacji z przemocy, pojednaniu i prawdzie. Papież życzył, aby przykład życia byłego prezydenta RPA był natchnieniem dla kolejnych pokoleń obywateli tego kraju i aby stawiali na czele swych aspiracji politycznych sprawiedliwość oraz dobro wspólne.

Wychowany w wierze chrześcijańskiej, podobnie jak 80 proc. jego rodaków, Mandela przyjął chrzest w Kościele metodystów. Uczył się też w szkole prowadzonej przez misjonarzy. Zawsze przyznawał się do wiary, choć uważał ją za sprawę osobistą. Podkreślał też rolę, jaką Kościoły mogą odegrać w pojednaniu narodowym w RPA. Jednocześnie zaznaczał, że nie jest „szczególnie religijny czy niesiony przez duchowość”.

Przeczytaj też: Zmarł Nelson Mandela

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama