Całun Turyński znów będzie wystawiony

Metropolita Turynu: wystawienie Całunu związane będzie z obchodami dwustulecia urodzin św. Jana Bosko.

Od połowy kwietnia 2015 do 16 sierpnia 2015 trwać będzie specjalne wystawienie Całunu Turyńskiego, poinformował kustosz tej relikwii, abp Cesare Nosiglia.

Metropolita Turynu zaznaczył, że wystawienie Całunu trwać będzie około 45 dni i związane będzie z obchodami dwustulecia urodzin św. Jana Bosko. Niedawno otrzymał w tej sprawie pismo od sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej, abp Pietro Parolina, informujące o zgodzie Ojca Świętego na wystawienie tej relikwii.

Abp Nosiglia wyraża też nadzieję, że przy tej okazji papież Franciszek przybędzie do Turynu, by pomodlić się przed Całunem. Poprzednie wystawienie całunu miało miejsce w roku 2010.

Całun Turyński - płótno o rozmiarach 4,36 x 1,10 m, w które, jak głosi tradycja, miało być zawinięte ciało Chrystusa po zdjęciu z krzyża - sprowadzone zostało do Europy z Ziemi Świętej ok. 1353 r. Od 400 lat przechowywane jest w katedrze turyńskiej, w specjalnie w tym celu zbudowanej kaplicy Guarinich. Od XV w. Całun był własnością dynastii sabaudzkiej, której potomkowie w 1983 r. przekazali go papieżowi, a ten kolei polecił płótno opiece metropolitów turyńskich. Obecnie „strażnikiem Całunu” ustanowionym przez papieża jest arcybiskup Turynu, Cesare Nosiglia. Informacje na temat Całunu Turyńskiego, jego historię, znaczenie religijne i wyniki badań nad nim można znaleźć w Internecie pod adresem: http://www.sindone.torino.chiesacattolica.it

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama