O kierowanie się w polskiej polityce gospodarczym patriotyzmem zaapelował arcybiskup katowicki Wiktor Skworc w czasie „barbórkowej” Mszy świętej. Transmitowały ją z Rybnika-Chwałowic TVP Polonia i TVP Katowice.
Abp Skworc nawiązał do niedawnych obrad Szczytu Klimatycznego w Warszawie, w czasie których gospodarka oparta na węglu była krytykowana. - Możliwe jest przecież, przy współpracy przemysłu i nauki, takie wykorzystanie węgla, naszego narodowego dobra, by nie zagrażało ono naszemu środowisku - mówił. Zaapelował o kierowanie się w Polsce gospodarczym patriotyzmem. Nazwał to postulatem „niepopularnym”, który jednak powinien w Polsce zostać wcielony w życie.
Dodatkową okazją do spotkania w Rybniku-Chwałowicach był jubileusz 110-lecia kopalni Chwałowice. Czy będą kolejne jej jubileusze nie wiadomo, ponieważ Kompania Węglowa zaproponowała niedawno połączenie tej kopalni z sąsiednią Kopalnią Jankowice.
Arcybiskup katowicki nawiązał do trudnej sytuacji, w której znalazła się górnicza branża, do zbyt dużego zapasu węgla na zwałach i do importu taniego węgla. Mówiąc o „gospodarczym patriotyzmie” zaapelował o budowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski „na węglu, który posiadamy”. - Węgiel jeszcze przez dziesięciolecia może pozostać głównym surowcem energetycznym w Polsce, co nie znaczy, że jedynym - powiedział.
Abp Wiktor Skworc pozdrowił górników, którzy wyemigrowali za pracą do innych państw, do Niemiec, a nawet do Australii, a którzy brali udział w tej Mszy św. za pośrednictwem TVP Polonia. Prosił wszystkich górników, żeby stali przy wartościach i przy rodzinie. Poprowadził też modlitwę o to, żeby pomiędzy rządem, władzami spółek górniczych i związkami zawodowymi zawarto takie porozumienie, które dałoby górnictwu stabilność. - Niech Bóg czuwa nad 3-tysięczną załogą Kopalni Chwałowice, nad każdym górnikiem, nad każdym miejscem pracy – prosił.
Górnicy ofiarowali w czasie tej Mszy św. kielich dla nowej parafii w Zambii. Modlili się też za swoich zmarłych kolegów oraz za ofiary Tragedii Górnośląskiej, strasznego wydarzenia, o którym większość Polaków w ogóle dotąd nie słyszała. W jego wyniku ponad 50 tysięcy Ślązaków zostało wywiezionych w 1945 roku do niewolniczej pracy na Wschodzie. Metropolita katowicki przypomniał o ówczesnym „polowaniu na ludzi” na Śląsku, do którego należało nawet internowanie górników wychodzących z pracy. Przeżyło mniej, niż połowa wywiezionych Ślązaków; kości tych, którzy zmarli z głodu i chorób, leżą w bezimiennych grobach w zagłębiu Donbas na wschodniej Ukrainie, czy nawet w Kazachstanie.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.