Staliśmy się społeczeństwem roszczeniowym, gdzie trudno o ducha ofiary i poświęcenia - mówił biskup Henryk Tomasik, który przewodniczył Mszy świętej w kościele garnizonowym św. Stanisława w Radomiu. 22 listopada radomianie obchodzili 95. rocznicę wyzwolenia Lwowa. Podczas uroczystości został poświęcony sztandar Towarzystwa Miłośników Lwowa w Radomiu oraz odsłonięto tablicę upamiętniającą Orlęta Lwowskie.
- Jak dzisiaj bardzo trzeba wielkiego wysiłku wychowawczego, by młode pokolenie dostrzegało wartości, by miłowało Boga, Ojczyznę i drugiego człowieka. Jak nam wszystkim potrzebne jest głębsze przemyślenie życia. Staliśmy się społeczeństwem, które tylko stawia wymagania, staliśmy się społeczeństwem roszczeniowym. Jak bardzo trudno o ducha ofiary i poświęcenia. I to co wydaje się niekiedy normalnym odruchem miłości wobec drugiego człowieka, przybiera w naszych czasach już rangę bohaterstwa - mówił w homilii biskup radomski.
Dalej dziękował za ludzi, którzy składali ofiarę życia broniąc Ojczyzny, Wspominał bohaterskich obrońców Lwowa. Przypomniał, że do 22 listopada 1918 roku walczyło 6022 osoby, w tym 1374 było uczniami. - To słynne Orlęta Lwowskie. To znak wielkiej ofiary i entuzjazmu, ale też wyraz ducha, który tam panował, czyli gotowość do poświęcenia. To lekcja również dla nas - powiedział biskup Tomasik.
Bogusław Stańczuk, prezes radomskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Lwowa mówił podczas obchodów, że główną troską towarzystwa jest pielęgnowanie pamięci o Orlętach Lwowskich. - Szczególnie troszczymy się o młodzież, aby ograniczone lekcje historii w szkołach, nie wpłynęły negatywnie na wiedzy o naszej przeszłości. Orlęta Lwowskie to symbol odwagi, patriotyzmu, odpowiedzialności i bezinteresowności. Warto mieć takie wzory postępowania - mówił Bogusław Stańczuk.
W koncelebrze uczestniczyli m.in. ks. mjr Krzysztof Smoleń, proboszcz parafii garnizonowej św. Stanisława, ks. Stanisław Sikorski, kapelan Solidarności i ks. Mirosław Dragiel, kapelan mazowieckiej policji.
To znak wytrwałości, jaką wykazują chińskie wspólnoty katolickie na drodze wiary.
„Czuliśmy, że Chrystus naprawdę jest wśród nas. Był prawdziwym pasterzem”.
Papieski Instytut Muzyki Sakralnej przygotowuje serię krótkich filmów instruktażowych.
Proprefekt Dykasterii ds. Ewangelizacji opowiada o swoim doświadczeniu konklawe.
Leon XIV przypomniał, że papieska dyplomacja jest wyrazem troski o każdego człowieka.