„Dołącz do pielgrzymki sprawiedliwości i pokoju” – to temat przesłania, które wystosowano dziś na zakończenie Zgromadzenia Ogólnego Światowej Rady Kościołów.
Spotkanie odbywało się w Pusan w Korei Południowej. Uczestniczyło w nim ponad 3 tys. osób, delegatów 345 Kościołów członkowskich. Była też liczna delegacja Kościoła katolickiego, który nie jest członkiem Rady.
W przesłaniu końcowym ani słowem nie wspomina się o przezwyciężaniu podziałów między chrześcijanami czy dążeniu do zjednoczenia Kościoła. Dokument w całości poświęcony jest potrzebie zaangażowania chrześcijan w zaprowadzanie sprawiedliwości i pokoju. „Jakże niezbędna jest sprawiedliwość dla pokoju, pojednanie dla uzdrowienia, przemiana serca dla przemiany świata w jedną całość” – piszą ekumeniczni delegaci.
Światowa Rada Kościołów przypomina też o ekologicznych obowiązkach chrześcijan. „Bóg nasz Stwórca jest źródłem wszelkiego życia. Szukając łaski Boga jesteśmy wezwani, by w naszej różnorodności być sługami Bożego Stworzenia. Jest to wizja nowego nieba i nowej ziemi, gdzie Chrystus będzie «wszystkim we wszystkich»”.
Papież podczas Eucharystii w Bazylice Watykańskiej w uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki Maryi.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Ojciec Święty w czasie tej podróży dzwonił, by zapewnić o swojej obecności i modlitwie.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".