Kościół w różnych częściach świata nie tylko rośnie, ale też jest prześladowany, i to coraz mocniej. Przypomina o tym opublikowany właśnie raport dzieła Pomoc Kościołowi w Potrzebie.
Nosi on tytuł „Prześladowani i zapomniani?”, a na okładce widnieje wymowna fotografia płonącego kościoła w Kairze. W publikacji omówiono sytuację wyznawców Chrystusa w 30 krajach, w tym w Afganistanie, Chinach, Laosie, Pakistanie, Wietnamie i Zimbabwe.
Pomoc Kościołowi w Potrzebie zwraca uwagę, że w okresie obejmującym ostatnie 2,5 roku sytuacja w krajach najbardziej prześladujących chrześcijan zdecydowanie się pogorszyła. Dotyczy to zwłaszcza państw muzułmańskich, co stawia pod znakiem zapytania szanse przetrwania na Bliskim Wschodzie wyznawców Chrystusa. Dla nich tzw. arabska wiosna stała się „chrześcijańską zimą”, a ich exodus przybrał rozmiary wprost biblijne.
W raporcie przypomina się o podpalaniu kościołów i domów, porywaniu i gwałceniu kobiet, nasilaniu antychrześcijańskiej propagandy i praktyki w życiu publicznym. Stawia to poważne pytania wobec wspólnoty międzynarodowej co do obrony przez nią wolności religijnej – uważa organizacja Pomoc Kościołowi w Potrzebie. Zwraca ona także uwagę na trudną sytuację ludzi wierzących w krajach komunistycznych, choć tam prześladowanie ma charakter nie tyle stricte religijny, co polityczny.
Było to jedno z pierwszych zadań, które postawił sobie Karol Wojtyła po przybyciu do Watykanu.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.