Ojciec Święty wyniósł do rangi diecezji dotychczasową prałaturę terytorialną Coari w brazylijskiej Amazonii. Jej pierwszym ordynariuszem mianował bp. Marka Piątka CSsR. Polski redemptorysta był tam od dwóch lat biskupem-prałatem.
Urodzony 59 lat temu, 10 października 1954 r. w Tuchowie, przyszły biskup wstąpił do Zgromadzenia Najświętszego Odkupiciela. Po święceniach kapłańskich uzyskał doktorat z teologii moralnej na Alfonsianum w Rzymie. W 1986 r. ks. Marek Piątek wyjechał jako misjonarz do Brazylii. W mieście Salvador da Bahia na wschodzie tego kraju był profesorem na uniwersytecie katolickim i w Instytucie Studiów nad Małżeństwem i Rodziną, a przez 10 lat (2000-2010) również proboszczem tamtejszej parafii Zmartwychwstania Pańskiego. Przed dwoma laty, 15 czerwca 2011 r., Benedykt XVI mianował go biskupem-prałatem w leżącym w pobliżu równika Coari.
Prałatura terytorialna jest Kościołem partykularnym zarządzanym na podobieństwo biskupa diecezjalnego przez prałata mającego zazwyczaj, jak w tym przypadku, sakrę biskupią. Na ogół jest to zalążek przyszłej diecezji. Do takiej właśnie rangi Papież Franciszek wyniósł obecnie powstałą 50 lat temu, w 1963 r. prałaturę Coari.
Bp. Marka Piątka, ordynariusza nowej brazylijskiej diecezji, zapytaliśmy o to jaki wpływ na dalszy rozwój tamtejszego Kościoła będzie miała dzisiejsza nominacja.
„Jest to dowód na to, że tutejszy Kościół wzrasta. Jest ewangelizowany dzięki pracy poprzednich pokoleń. Zostały założone struktury materialne, duszpasterskie. Dla nas jest to nowy moment na drodze budowania tutejszego Kościoła. Mamy więcej autonomii, więcej dojrzałości, ale równocześnie ten fakt podniesienia do kategorii diecezji zmusza nas do większej działalności misyjnej. Musimy wzrastać jeszcze bardziej w ewangelizowaniu tutejszego Kościoła. Nasza ewangelizacja opiera się przede wszystkim na pracy ludzi świeckich. W prałaturze mamy 695 katechistów. Prałatura ma księży pochodzących z tutejszych terenów. Nie ma żadnego obcokrajowca. Jest to dowód na to, że misja dała owoc pozytywny” – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Piątek.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.
Podczas audiencji generalnej w Watykanie Franciszek przypomniał też, że "umęczona Ukraina cierpi".
Pierwsza edycja wydarzenia odbędzie się w dniach 26-29 listopada 2024 r.