Rzecznik Watykanu nie wykluczył, że emerytowany papież Benedykt XVI weźmie udział w kanonizacji Jana Pawła II i Jana XXIII 27 kwietnia. Po swej abdykacji w lutym papież emeryt mieszka w Ogrodach Watykańskich, jak sam mówił wcześniej, "ukryty dla świata".
"Nie ma powodów doktrynalnych ani instytucjonalnych, dla których Benedykt XVI nie mógłby uczestniczyć w publicznej ceremonii" - oświadczył ksiądz Federico Lombardi w poniedziałek, gdy na konsystorzu papież Franciszek ogłosił datę wspólnej mszy kanonizacyjnej.
Ewentualna obecność Benedykta XVI na kanonizacji dwóch wielkich papieży - Jana XXIII, inicjatora Soboru Watykańskiego II i Jana Pawła II, którego proces beatyfikacyjnych otworzył niecałe trzy miesiące po jego śmierci - jest od dłuższego czasu przedmiotem dyskusji watykanistów.
Od swej abdykacji Benedykt XVI tylko dwa razy wziął udział w publicznych uroczystościach. W lipcu uczestniczył w odsłonięciu posągu Michała Archanioła przed Gubernatoratem Państwa Watykańskiego, a w sierpniu odprawił w Watykanie mszę dla swych dawnych uczniów i wygłosił kazanie, rozpowszechnione przez papieską rozgłośnię. Postulator procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Jana Pawła II ksiądz Sławomir Oder pytany przez PAP o to, czy biorąc pod uwagę osobiste zainteresowanie Benedykta XVI procesem wyobraża sobie, że mógłby on wziąć udział w kanonizacji odparł: "To moje pragnienie, marzenie i niemal sen".
"Trudno mi powiedzieć, czy tak będzie. Ale znając sposób postępowania Franciszka i jego zdolność przekraczania barier, które wydawały się nieprzekraczalne, myślę, że taka sytuacja jest do wyobrażenia" - oświadczył ksiądz Oder.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.