Będzie polskie śledztwo ws. naszych duchownych z Dominikany

Prokuratura Okręgowa w Warszawie właśnie wszczęła śledztwo w sprawie seksualnego wykorzystywania dzieci przez dwóch polskich duchownych. Postępowanie będzie dotyczyło również utrwalania treści pornograficznych małoletnich i jest już w toku – poinformował dziś Mateusz Martyniuk, rzecznik Prokuratury Generalnej

Podstawą wszczęcia tego postępowania były informacje jakie prokuratura uzyskała z polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego w Bogocie, które z kolei potwierdziło w prokuraturze na Dominikanie, iż prowadzi ona postępowanie w sprawie dotyczącej dwóch polskich obywateli, dwóch polskich duchownych. Związane jest ono z wykorzystywaniem seksualnym – mówił Martyniuk.

- Dysponujemy ogólną informacją i podstawą wszczęcia naszego postępowania jest informacja, że dominikańska prokuratura prowadzi postępowanie. Jeśli jego w toku pojawią się informacje, świadczące o tym, że do takiego wykorzystywania doszło na teranie Polski, to będzie dodatkowy wątek w tym postępowaniu – dodał rzecznik Prokuratury Generalnej.

Ze wstępnych analiz, jakie przeprowadziła Prokuratura Generalna wynika dosyć jasno, że immunitet dyplomatyczny rozciąga się tylko i wyłącznie na czynności i działania, które mają związek z funkcją dyplomaty.

Martyniuk zwrócił też uwagę, iż „póki co, prokuratura na Dominikanie nie zwróciła się do prokuratury w Polsce z wnioskiem o pomoc prawną. Ze swej strony deklarujemy dużą otwartość na przyszłą współpracę z prokuraturą z Dominikany, jeśli tylko wpłynie wniosek polska prokuratura wykona go, zgodnie z polskim porządkiem prawnym – zapewnił.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg